

A pandémiát megelőzően a daganatos betegségek egyes típusainál a halálozási arány stabilizálódott vagy éppen csökkenni kezdett. A daganatos betegek ellátása javult és egyre több kezelés vált elérhetővé, illetve a betegek is egyre nagyobb figyelmet fordítottak a megelőzésre és szűrésekre. A járvány azonban világszerte súlyosan hátráltatta a daganatos betegségek felderítését és megnehezítette, késleltette a kezeléseket – hívja fel a figyelmet a Magyar Rákellenes Liga.
Április 10-én immár 30. alkalommal tartják meg a Nemzeti Rákellenes Napot. A daganatos betegségek megelőzése jórészt a saját kezünkben van.
A British Medical Journal folyóiratban megjelent tanulmány kimutatta, hogy a daganatos betegségek kezelésének már 4 héttel történő késése is bizonyíthatóan növeli a halálozást! A kutatók összesen több mint 1,2 millió beteget érintő, 34 db tanulmány megvizsgálásával megállapították, hogy legalább 13 daganatkezelés-típusnál minden 4 hetes késlekedés átlagosan 6-8 százalékos halálozásnövekedéssel jár, de pl. a méhnyakrák adjuváns sugárterápiájának 4 hetes késése 23 százalékkal növeli a mortalitást!
Milyen tévhitek nehezítik a beteg körülményeit?
A rák fertőző betegség: ebből a tévhitből adódóan a beteg megbélyegzetté válhat, elszigetelődhet a munkahelyén, de szűkebb környezetében is. Hasonló nehézségek adódhatnak a gyógyult beteg számára is, amikor visszailleszkedik a munkaerőpiacra.
A rák gyógyíthatatlan: holott a daganatos megbetegedések számos fajtája gyógyítható. A gyógyulásban, az életminőség fenntartásában, az életesély növelésében azonban nagy szerepet játszik a korai felismerés és a megfelelő, személyre szabott terápia kiválasztása. Minden életkorban fontos, hogy részt vegyünk az aktuális szűrővizsgálatokon.
Honnan érdemes információt gyűjteni?
– Érdemes a hozzátartozóknak olyan szakemberrel beszélniük, aki segít eligazodni abban, hogy a daganatos beteggel miként lehet empatikus, de nem tolakodó módon kommunikálni.
– Sokat segíthet az is, ha a betegek vagy a hozzátartozók felveszik a kapcsolatot olyan betegszervezetekkel, közösségekkel, amelyek közreműködésével megoszthatják egymással betegségük, gyógyulásuk történetét, nehézségeiket. Hazánkban a Magyar Rákellenes Liga tart fenn honlapot.
– Sokan esnek abba a csapdába, hogy az interneten fellelhető olcsó, gyors és hatásos rákellenes csodaszereknek és elméleteknek hisznek, sokszor értékes időt és pénzt pazarolva a nem bizonyított hatékonyságú kúrákra.
– Fontos a hatékony terápia érdekében, hogy a beteg és orvosa között bizalmi viszony alakuljon ki. Az orvosok naprakész információval rendelkeznek a legújabb tudományos eredményekről és az új, innovatív terápiás módszerekről, így személyre szabott terápiát képesek alkalmazni.
A cikk a Gyógyhír Magazin áprilisi számában jelent meg. Keresse a gyógyszertárakban!