

A kiadós nátha legfőbb tünete a „taknyosság” és az orrdugulás. Ám sokszor hiába fújjuk az orrunkat, nem jön belőle semmi, mégsem kapunk levegőt. Ezért az orrnyálkahártya duzzanata a felelős.
Az egészséges orrnyálkahártya feladata a légutakat támadó kórokozók, szennyeződések távoltartása. A folyamat a következő: a nyálkahártya nedves, csillós hengerhámján megtapadó betolakodókat az apró csillószőrök folyamatos, ritmikus mozgással a garat felé terelik, ahonnan különböző módszerekkel, köhögéssel, krákogással, esetleg tüsszentéssel tessékeljük ki őket.
Támad a nátha
Ha az orrnyálkahártya – például lehűlés vagy kiszáradás miatt – veszít ellenálló képességéből, akkor előfordul, hogy a cseppfertőzéssel terjedő, náthát okozó rhinovírusoknak sikerül megtelepedniük. Hogy a kórokozókat eltávolítsa, az orrnyálkahártya bőségesebben kezdi termelni váladékát, ettől pedig bedagad. Ebben az állapotban csak szájon át tudunk lélegezni, ami azon túl, hogy kellemetlen, még veszélyes is, hiszen a fájós torokba szűrés és felmelegítés nélkül érkezik a kinti levegő.
Ilyenkor a legfőbb teendő az orrdugulás megszüntetése. Ezzel kíméljük a garat nyálkahártyáját, és erősítjük a szervezet saját védekezési folyamatait. Az orrnyálkahártyák támogatása azért is fontos, mert a vírusok által meggyengített felületen könnyebben telepszenek meg különböző baktériumok, ami szövődményekhez, például középfülgyulladáshoz, vagy homlok- és arcüreggyulladáshoz vezethet.
Tiszta orral gyorsabb a gyógyulás
Bár a náthavírus ellen nincs orvosság, néhány jól bevált módszerrel serkenthetjük a gyógyulást.
Szerdahelyi Krisztina