• 2025. április 26., szombat

Fürdőgyógyászati ellátás – nem érdemes kihagyni


2017.11.20

A fürdőgyógyászati ellátás az orvosi rehabilitációs ellátások közé tartozó gyógyászati ellátás, amelyet főként a krónikus reumatológiai, ortopédiai, neurológiai illetve érbetegségek funkciójavítását szolgáló rehabilitációs kezeléseknél alkalmaznak. Tekintettel ezek rehabilitációban betöltött jelentős szerepére, a Társadalombiztosítás  (Tb) támogatást biztosít az egyes ellátások szolgáltatói árához.



Egészségpénztári kártyára is elszámolható
A kúra során a fürdőszolgáltató által felszámított költségek számláját – kivéve a hotelszolgáltatásét – általában az egészségpénztárak is elfogadják. A számla kiállításának módjáról azonban célszerű előre egyeztetni az érintett egészségpénztárral.

A támogatott fürdőgyógyászati ellátás igénybevételéhez szakorvosi beutaló – vény –, illetve szintén a szakorvos által kiállított „Kezelőlap”  szükséges. Ezek csak  az államilag finanszírozott egészségügyben dolgozó szakorvostól kérhetők, magánorvostól nem. Amennyiben olyan gyógyfürdőbe készülünk, ahol igénybe vehetők a támogatott fürdőgyógyászati kezelések, érdemes érdeklődni arról, hogy rendelkeznek-e olyan szakorvossal, aki jogosult támogatott fürdőgyógyászati kezelést felírni.

Évente 2 kúra, összesen  120 kezelés
A támogatott fürdőgyógyászati kezeléseket  az érvényes TB-kártyával rendelkezők évente kétszer vehetik igénybe. E kezelések kúraszerűen fejtik ki hatásukat, ezért célszerű, hogy 1-1 kúra 2-3 hétig is eltartson.  Az érvényes szabályok szerint egy  kúra  összesen  4 féle kezelést tartalmazhat az alábbiak közül:

  • gyógyvizes gyógymedence (ideértve a hévízi tófürdőt is),
  • gyógyvizes kádfürdő,
  • iszappakolás,
  • súlyfürdő,
  • szénsavas fürdő,
  • orvosi gyógymasszázs,
  • víz alatti vízsugármasszázs,
  • víz alatti csoportos gyógytorna,
  • komplex fürdőgyógyászati ellátás,
  • 18 éves kor alatti csoportos gyógyúszás,
  • szén-dioxid gyógygázfürdő (mofetta).

A kúra során mindegyik kezeléstípus  15 alkalommal vehető igénybe, vagyis 2-3 héten keresztül az előzetesen kiválasztott 4-féle kezelésből összesen 60 alkalommal részesülhet a páciens. A 18 év alattiak csoportos gyógyúszása hetente (iskolai szünetben pedig naponta) két alkalommal vehető igénybe, oly módon, hogy a kúra legfeljebb 52 kezelésből állhat, és 26 hétig tarthat.
A szén-dioxid gyógygázfürdő ellátás esetében naponta legfeljebb 1 kezelés végezhető. Egy kúra 15 kezelésből áll, és maximum 4 hétig tarthat.

Fürdőnként eltérő költségtérítés
Az egyes kezelések társadalombiztosítási támogatása ugyan országosan egységes, ám – mivel a fürdőszolgáltatás szabad ármegállapítású - a gyógyfürdők szabadon határozhatják meg saját térítési díjaikat. Érdemes ezért a gyógyfürdő kiválasztása előtt összehasonlítani az általuk közölt árakat is.

Mit kell tenni a kúra végén?
A kúra befejezését követő három héten belül a gyógyászati ellátást rendelő orvoshoz ellenőrző vizsgálatra kell menni, és a kezelőlapot át kell adni neki. Aki az ellenőrző vizsgálaton nem vesz részt, vagy a kezelőlapot nem adja le, újabb kúrára nem jogosult. 

Nem mindenkinek ajánlott!
A gyógyfürdő alkalmazásának vannak ellenjavallatai:
► heveny gyulladásos, rákos, rosszindulatú daganatos megbetegedés,
► keringési elégtelenség,
► súlyos vérnyomáselégtelenség,
► gümőkóros megbetegedés,
► súlyos központi idegrendszeri megbetegedés,
► fertőző bőrbetegség.

H. T.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


3 tipp, hogy felpezsdítsük párkapcsolatunkat Gyógyhír Magazin

Ha nyár és strand, akkor úszófül? Gyógyhír Magazin

Kék varázslat – avagy nyugalom a víz közelében Gyógyhír Magazin

Termálfürdőzés: egyre népszerűbb a magyar fiatalok körében Gyógyhír Magazin

Gyógyhír Magazin

Ne akard megúszni szárazon! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája