• 2025. április 26., szombat

Slágergyógyszerről derült ki, hogy súlyosan veszélyes: rengeteg magyar lehet benne érintett


2025.04.04

Egy új, a Southamptoni Egyetem által vezetett kutatás szerint az ADHD-gyógyszerek összességében csak kismértékben befolyásolják a vérnyomást és a pulzusszámot néhány hetes vagy néhány hónapos használat után - tudósított a Medical Express.



Az ADHD-gyógyszerek mellékhatásaival kapcsolatos aggodalmak ellenére az új eredmények és más tanulmányok arra utalnak, hogy e gyógyszerek előnyei felülmúlják a kockázatokat, bár hangsúlyozzák a gondos megfigyelés szükségességét.

A The Lancet Psychiatry folyóiratban megjelent tanulmány a valaha készült legnagyobb és legátfogóbb elemzést végezte el az ADHD-gyógyszerek szív- és érrendszerre gyakorolt hatásairól, randomizált kontrollált vizsgálatok – a klinikai gyógyszervizsgálatok legmegbízhatóbb típusa – eredményei alapján.

"Bármilyen gyógyszer szedésekor mindig együtt kell értékelni a kockázatokat és az előnyöket. Azt találtuk, hogy az ADHD-gyógyszereket szedő gyermekek többségénél összességében kismértékben emelkedett a vérnyomás és a pulzus" – nyilatkozta Samuele Cortese professzor, a tanulmány vezető szerzője a Southamptoni Egyetemről.

Más tanulmányok egyértelmű előnyöket mutatnak a halálozási kockázat csökkenése és a tanulmányi teljesítmény javulása terén, valamint a magas vérnyomás kismértékben megnövekedett kockázatát, de egyéb szív- és érrendszeri betegségek kockázatának növekedését nem. Összességében a kockázat-haszon arány megnyugtató az ADHD-gyógyszereket szedők számára – tette hozzá.

Az Egyesült Királyságban becslések szerint a gyermekek mintegy 4%-át érinti a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD). Közülük körülbelül 45%-ot gyógyszeresen kezelnek.

A nemzetközi kutatócsoport 102 randomizált kontrollált vizsgálat adatait elemezte, amelyekben összesen 22 702 ADHD-s beteg vett részt. Fejlett statisztikai módszert – hálózati meta-analízist – alkalmaztak, amely lehetővé tette több gyógyszer hatásának összehasonlítását, még akkor is, ha azokat nem hasonlították össze közvetlenül az elemzésbe bevont vizsgálatokban.

Megállapították, hogy az összes ADHD-gyógyszer általában kismértékű hatással van a vérnyomásra, a pulzusszámra és az EKG-paraméterekre. A guanfacin kivételével (amely csökkenti a vérnyomást és a pulzusszámot) a többi gyógyszer ezen paraméterek értékeinek növekedéséhez vezetett.

Nem találtak jelentős különbséget a stimulánsok (beleértve a metilfenidátot és az amfetamint) és a nem-stimulánsok (atomoxetin és viloxazin) között a vérnyomásra és a pulzusszámra gyakorolt hatásuk tekintetében.

Eredményeinknek tájékoztatniuk kell a jövőbeli klinikai irányelveket, hangsúlyozva a vérnyomás és a pulzusszám rendszeres ellenőrzésének szükségességét mind a stimulánsok, mind a nem-stimulánsok esetében. Ez különösen fontos lehet azon szakemberek számára, akik esetleg azt feltételezik, hogy csak a stimulánsok hatnak negatívan a szív- és érrendszerre" – mondta Dr. Luis Farhat, a tanulmány első szerzője.

A kutatók szerint a már meglévő szívbetegségben szenvedőknek a kezelés megkezdése előtt kardiológus szakorvossal kell megbeszélniük az ADHD-gyógyszerek mellékhatásait.

Alexis Revet professzor, a tanulmány társszerzője (Toulouse-i Egyetem, Franciaország) hozzátette:

Etikai kérdések miatt a randomizált kontrollált vizsgálatok általában rövid időtartamúak, ezért eredményeinket valós körülmények között végzett, hosszabb távú vizsgálatok eredményeivel kell kiegészíteni.

A kutatócsoport most azt vizsgálja, hogy vannak-e olyan csoportok, amelyek érzékenyebbek lehetnek a szív- és érrendszeri mellékhatásokra.

Forrás: Pénzcentrum

 

 

 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Így ismerhető fel a csalánkiütés gyerekeknél Gyógyhír Magazin

Autizmus: A kiút a társadalmi elfogadás, a szeretet, és az összefogás Gyógyhír Magazin

Mozgással a gyermekek krónikus fájdalmának enyhítéséért Gyógyhír Magazin

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő? Gyógyhír Magazin

Miért különösen fontos a gyermekkori táplálkozás? Gyógyhír Magazin

Károsak a tápszerreklámok a gyermekek egészségére Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája