• 2025. április 29., kedd

A szívünkbe lát a mesterséges intelligencia


2025.02.17

Bár attól még messze vagyunk, hogy orvosok nélkül képes legyen pontos diagnózist  adni, a mesterséges intelligencia mostanra több mint 100 ezer EKG-t feldolgozva  egyre pontosabban képes megkülönböztetni a kóros és az egészséges EKG görbéket.



Az egészségügy globális paradigmaváltása, a digital health térnyerese néhány éve csak egy  jövőbeli fikciónak tűnt, mostanra viszont nem kérdés, hogy a Science Fiction jövő  megérkezett. Az IMS (International Medical Services) immár 35 éve meghatározó  szereplője a magyar egészségügynek. Transztelefonikus EKG (TTEKG) fejlesztése  felnőtté vált, mára a sürgősségi betegellátás nélkülözhetetlen eszköze lett. A mentő  esetkocsik és háziorvosok évek óta használják, hogy a betegek EKG-adatai azonnal  eljussanak a szakemberekhez, így az életmentő segítség az ország bármely pontjára időben  megérkezhet.

A 35 éves IMS számos kihívást teljesített az évek során: országos lefedettséget ért el,  csökkentette a halálozási arányt, elérhetővé vált gyermekek számára is, folyamatos digitális  innováción ment keresztül, és beépült az alapellátás rendszerébe. Mindez különösen  figyelemre méltó, hiszen Magyarországon a cégek mindössze 17%-a működik több mint  25 éve, és az egészségügyi szektorban az átlagos vállalati élettartam csupán 9,6 év. És ha  mindez nem lenne elég, egy másik tény még inkább kiemeli az IMS egyediségét: a magyar  cégek csupán 17%-ának van teljes női vezetése – de vajon hány 35 éves, női vezetésű  egészségügyi cég létezik még az országban? Nem sok – ha egyáltalán van ilyen.

“Az IMS most új próbatétel előtt áll: meg kell határoznunk a mesterséges intelligencia  szerepét az orvosi diagnosztikában. Erre többek között azért van szükség, mivel a  leletező orvosok jelenleg olyan adatmennyiségekkel dolgoznak, hogy muszáj segítségül  hívni a technológiát” - számol be az új kihívásokról dr. Bárány Tamás, az IMS  orvosigazgatója.

Az algoritmus jelenleg kiválóan különíti el az egészséges és a kóros EKG-kat, az IMS  azonban már a jövőbe tekint, és azon dolgozik, hogy a 21. század sztetoszkópja a  diagnózisokat is képes legyen előre jelezni. Bár a fejlődés töretlen, a mesterséges  intelligencia nem mindenható, “attól még messze vagyunk, hogy az AI önállóan, orvos  nélkül képes legyen diagnosztizálni, de egyre hatékonyabb segítséget nyújt az orvosoknak,  különösen a szakterületeken belüli speciális elemzésekben” - magyarázza Salga Péter, a  TTEKG AI fejlesztésével foglalkozó Dyntell Kft. ügyvezetője. Az IMS célja, hogy olyan  technológiai megoldásokat fejlesszen, melyek nem kiváltják, hanem támogatják az  orvosokat, hatékonyabbá és gyorsabbá téve ezáltal a betegellátást, hogy még több betegen  lehessen eredményesen segíteni.

Az IMS 35 éves jubileumi tudományos ülésén az iparág vezető szakemberei vitatják meg a  legújabb fejlesztéseket és kihívásokat. Az esemény fő témái között szerepel a TTEKG  fejlődése, a legmodernebb EKG-monitorozási technikák, az adatgyűjtés jelentősége,  valamint az AI és az orvosok együttműködésének jövője. A konferencia egyik  legizgalmasabb kérdése az lesz, hogy vajon meddig terjedhet az AI szerepe az  egészségügyben. A tudományos ülésre a szakmai közönség és a média képviselői  egyaránt meghívást kapnak, hiszen a téma nemcsak orvosokat, hanem mindenkit érint: az  AI már itt van az egészségügyben, és az IMS vezető szerepet vállal annak formálásában.

További információkért keresse a www.ims.hu weboldalt.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Csökken a teljesítménye, szorít a mellkasa? Fontos a kivizsgálás! Gyógyhír Magazin

Vérszegénység: hogyan kerüljük el? Gyógyhír Magazin

11 érvédő hatású szuper élelmiszer Gyógyhír Magazin

Mellkasi fájdalomnál fontos vizsgálat a szívultrahang Gyógyhír Magazin

Minden második ember ebbe a betegségbe hal bele Gyógyhír Magazin

Milyen tünetek esetén lehet fontos a 7 napos EKG? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája