

Sokan ijednek meg a mellkasi fájdalomtól, és asszociálnak rögtön szívinfarktusra, azonban az esetek többségében nem a szív váltja ki. De mikor okozza a szív, és mikor kell mindenképpen kivizsgáltatni? Cikkünkből kiderül.
Fontos leszögezni: az öndiagnózis veszélyes és félrevezető lehet, emiatt a mellkasi fájdalom eredetének tisztázása kizárólag orvosi feladat. Persze vannak olyan tényezők, amelyek megléte esetén bizonyosabbá válik, hogy szív eredetű a fájdalom. Ilyen a:
Amennyiben a fájdalmat eredményesen enyhíti, megszünteti a gyógyszer, vagy a masszázs, továbbá ha már korábban jelentkezett ez a mellkasi fájdalom, és más jellegű eredete volt, akkor valószínűleg nem a szív okozza.
" Elsődlegesen természetesen egy kardiológiai vizit ajánlott, bármilyen mellkasi panasz esetén. Az első találkozáskor a betegnek ajánlatos tájékoztatnia az orvost, hogy milyen gyógyszert szed. Ez nagyon fontos, ugyanis a nyugalmi, de különösen a terheléses EKG-t módosíthatja, bétablokkoló szedése esetén például ezt a vizsgálatot nem is lehet elvégezni. Az elmondott panaszok és a kórtörténet alapján már el lehet indulni valamilyen irányban, de minden valószínűség szerint szükség lehet további vizsgálatokra is. Ilyen lehet a nagylabor, a nyugalmi mellett a terheléses EKG és a szívultrahang is. A legfontosabb, hogy ne legyintsünk a mellkasi fájdalomra, hiszen korai felfedezéssel komoly betegségeket lehet megelőzni, illetve szükség esetén kezelni." - ismertette dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta.
Forrás: KardioKözpont