

Télen a nappalok rövidülésével és az időjárás hidegre fordulásával gyakran levertnek, fásultnak, fáradtnak érezhetjük magunkat, és a szezonális depresszió is megkörnyékezhet. Mindezek ellen hatásos kiegészítő kezelés lehet a masszázs.
A szakértők szerint a szezonális depresszió kialakulása is elsősorban a szervezet kémiai egyensúlyának megbillenéséhez köthető. Tünetei többek között az ingerlékenység, az aluszékonyság, a nehezebb koncentráció vagy az alacsony energiaszint. A tünetek jelentkezésekor mindenképpen érdemes szakemberhez – pszichiáterhez, pszichológushoz – fordulni, azonban szakember segítsége mellett kiegészítő kezelésként érdemes szakképzett masszőr segítségét is kérni – javasolja Krammerhofer Csaba, a Fagus masszőrje. A masszázs ugyanis többféleképpen is hatással van testünkre és közérzetünkre, és számos típusa ismert, amelyek mindegyike segíthet javítani fizikai kondíciónkat és lelki egyensúlyunkat.
Így hathat testünkre a rendszeres masszázs
Több elmélet is létezik azzal kapcsolatban, hogy az évezredek óta ismert és alkalmazott masszázs miért van jótékony hatással testre és lélekre. Abban mindegyik egyetért, hogy stimulál: egyes kutatások szerint az örömreceptorokat, mások szerint a bolygóideget, és olyan megfigyelések is vannak, amelyek szerint a dopamin és szerotonin termelődését serkenti.
A masszázs ellazítja az izmokat, fokozza a bőr, az izmok vérkeringését, a szövetek sejtanyagcseréjét, és a magas vérnyomás csökkenéséhez is hozzájárulhat.
A léleknek is gyógyír
A masszázs a mentális állapotunkat is támogatja. Mivel fokozza a boldogsághormonok termelődését, oldja a stresszt, enyhítheti a szorongást és kedélyjavító hatású. Emellett stimulálja az oxitocin termelődését is, amely a szakirodalom szerint egyrészt szintén segít a stresszhormon lebontásában, másrészt a bizalom növelésével párhuzamosan csökkenti a félelemérzetet és javítja az egymás közötti kommunikációt.
Hagyományostól az egzotikusig
Ma már számos masszázsfajta közül választhatunk, a legismertebb svédmasszázstól az egzotikusabb keleti masszázsokig. Krammerhofer Csaba szerint többnek a svédmasszázs az alapja, ami különböző fogások kombinálásával elsősorban simító, dörzsölő és gyúró mozdulatokra épül.
Az aromaterápiás masszázs alapja szintén a svédmasszázs, a testet ennek során vivőolajjal, például lenmagolajjal és illóolajjal, így akár levendulaolaj keverékével masszírozzák át. Az illóolajok fokozzák a masszázs stressz- és szorongáscsökkentő hatását. A wellnesshotelek gyakran kínálnak lávaköves masszázst, amelynek során felmelegített, vulkanikus eredetű sima köveket helyeznek a test energiaközpontjaira. Ez az eljárás lazító, stresszoldó hatással bír, így ugyancsak segíthet elűzni az őszi rossz hangulatot.
Egzotikus japán masszázstechnika a shiatsu, amely a svédmasszázsnál bevett fogások helyett nyomást alkalmaz a testrészekre a testet behálózó energiapályákon, és mivel olaj sem szükséges, így akár puha ruhában is lehetünk kezelés közben. A masszázsfajták és -technikák felsorolását természetesen tovább lehetne folytatni, mindenki találhat ízlésének és szükségleteinek megfelelőt, ami kényeztet és javítja a kedélyállapotot.
Gyakorlati tanácsok:
1. Sose menjünk tele hassal masszázsra.
2. Mindig zuhanyozzunk le.
3. Aki szemérmesebb, vigyen magával fürdőruhát.
4. Halkítsuk le vagy kapcsoljuk ki a telefonunk, és jelezzük környezetünknek, hogy egy ideig nem vagyunk elérhetők.
5. Jelezzük, ha valamilyen egészségügyi problémánk van, mert előfordulhat, hogy egy panasz vagy betegség miatt a masszázs nem ajánlott.