

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.
A gyerekek egyre több időt töltenek telefonnal a kezükben, órákat ülnek a számítógép és a tévé előtt
Közép-Európában az első világháború után csak hét százalékban fordult elő a miópia, ezzel szemben az utóbbi években szinte népbetegségnek számít. A 2021-es adatok szerint a miópia előfordulása világszerte folyamatosan növekszik. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése alapján 2050-re a világ népességének hozzávetőleg fele (közel 5 milliárd ember) rövidlátó lesz, ha a jelenleg kirajzolódó tendenciák folytatódnak. A kutatások szerint a változás abból ered, hogy a gyerekek egyre több időt töltenek telefonnal a kezükben, órákat ülnek a számítógép és a tévé előtt, míg egyre kevesebbszer mennek ki a szabad levegőre, hogy pihentessék a szemüket.
A környezeti faktorok szerepe jóval jelentősebb a miópia kialakulásában és progressziójában, mint a genetikai tényezők. A Világ Szemorvostársaságának ajánlása alapján a gyermekeknek naponta minimum két órát kellene a szabadban, mozgással tölteniük a szemük egészségének megőrzése érdekében.
A terhelt, fáradt belső szemizmok a szabadtéri tevékenységek során ellazulnak, ezáltal a szem regenerálódhat a megerőltetésből és fáradtságból. A szabadban való játék emellett segít a gyerekeknek a fizikai aktivitásban és a létfontosságú D-vitamin begyűjtésében is. A téli szünidő alatt tehát törekedjünk arra, hogy minél több szabadtéri programot szervezzünk a családnak. Menjünk kirándulni vagy tegyünk egy nagy sétát a környező utcákban. A lényeg, hogy a gyermek szeme a kinti aktivitás során távolra fókuszáljon.
Azoknál a gyermekeknél, akiknél a rövidlátás gyorsan kialakul és/vagy közepes vagy súlyos, fokozottan fennáll a veszélye annak, hogy felnőttkorukban retinabetegségek és más, a látást veszélyeztető szembetegségek jelennek meg, mint például: glaukóma, szürkehályog, makuladegeneráció, retina leválás.
Mivel a rövidlátás jellemzően iskoláskorú gyermekeknél jelentkezik először, a korai jelek olyan egyszerűek lehetnek, mint a tábláról való olvasási nehézség. A rövidlátás nemcsak megnehezítheti az iskolai összpontosítást, de úgy tűnhet, hogy gyermekünk hiperaktív vagy figyelemzavaros.
„A hagyományos szemüveg és kontaktlencse korrigálhatja a rövidlátást, de nem lassítja annak előrehaladását. A gyermek korától és személyiségétől függően különböző módszerek alkalmazhatók a rövidlátás progressziójának fékezésére” – mondja Dr. Barcsay-Veres Amarilla, a Budai Szemészeti Központ gyermekszemésze. „A miópia kontroll célja a rövidlátás progressziójának lassítása gyermekeknél és fiatal felnőtteknél. Számos módszert ismer ma a tudomány, melyek hatékonyan használhatók erre célra.”
„A rövidlátás kezelésére mindhárom módszer hatékony és bármelyik eszköz alkalmazása akár 59%-kal lassíthatja a rövidlátás előrehaladását. Fontos azonban szem előtt tartani, hogy a rövidlátás-szabályozására irányuló módszerek hatékonysága egyéni tényezőktől is függ. Ilyenek lehetnek az életkor, a rövidlátás mértéke, genetika és a környezeti hatások. Gyermekszemész szakorvossal folytatott konzultáció elengedhetetlen a gyermek speciális igényeinek felméréséhez, a megfelelő megoldás kiválasztásához és a hatékonyság nyomon követéséhez” – hívja fel a figyelmet Dr. Barcsay-Veres Amarilla.
Forrás: Budai Szemészeti Központ, purecom
Kép: Budai Szemészeti Központ