

„Minél tovább élek, annál szebb lesz az élet” – mondta egyszer Frank Lloyd Wright, a 20. századi építészet kiemelkedő alakja. S valóban, az időskort nem véletlenül hívják aranyéveknek. Bár az idő múlásával a test lassan elhasználódik, az öregedésnek jó oldalai is vannak.
Értelem és érzelem
Először is ott van az a rengeteg ismeret és élettapasztalat, ami a korábbi évek során felhalmozódott. Azokat nevezzük bölcs embereknek, akik időskorukban mindezt a tudást képesek hasznosítani. Azt is megfigyelték, hogy az évek múlásával sokan kiegyensúyozottabbak, boldogabbak lesznek, és egyre kevésbé hajlamosak a dühöngésre. Hogy ennek mi az oka? Az idősebbek talán jobban kontrollálják az érzelmeiket, és arra összpontosítanak, hogy a legtöbbek hozzák ki a lehetőségeikből. Ezzel is összefüggésben lehet, hogy az idősebb felnőttek és a 70 év felettiek kevesebb stresszről számolnak be, mint fiatalabb társaik, illetve, ha szükséges, több gondot fordítanak a stresszhelyzetek kezelésére.
Ugyancsak bebizonyosodott, hogy 40 éves kor fölött az ember képes jobban ráhangolódni mások érzelmeire. Az empátia – a rálátás arra, hogy társaink hogyan gondolkodnak és éreznek – megkönnyítheti a szeretteinkkel való együttélést, és segíthet, hogy kevesebb konfliktusba keveredjünk.
Jobb szex
Az idősebb nők talán ritkábban élnek szexuális életet, mint fiatalabb korukban. Ennek ellenére egy 40 évesnél idősebb nők körében végzett vizsgálat során a kutatók azt találták, hogy a szexuális elégedettség javult az életkor előrehaladtával. A 80 év feletti nők pedig nagyobb valószínűséggel mondták azt, hogy elégedettek a szexuális együttlétek során, mint az 55 és 79 év közöttiek.
Viszlát, migrén!
Amint elérjük a 70-es éveinket, azok a migrénes rohamok, amelyekkel életünk nagy részében küzdöttünk, megszűnhetnek. A 70 év feletti nők mindössze 10 százaléka, a férfiak 5 százaléka számol be továbbra is migrénről. Ha mégis jelentkezik, sok esetben nem jár fejfájással, az évek múlásával ugyanis egyeseknél a migrénes roham vizuális vagy érzékszervi zavarok formájában, fájdalom nélkül zajlik le.
Maradjon aktív!
A tanulmányoknak, a sikeres karriernek, a kiegyensúlyozott családi életnek köszönhetően az életkor előrehaladtával az emberek önbecsülése egyre növekszik, 60 éves kor után azonban sokaknál visszaesés tapasztalható. Ebben szerepe lehet az egészségi problémáknak és annak, hogy a nyugdíjba vonulás után új céloka kell keresni. Ezért a szakemberek úgy vélik, hogy a korai nyugdíjazás nem feltétlenül használ a mentális és fizikai egészségnek – kivéve, ha a hobbink vagy más örömteli elfoglaltságok kitöltik az életünket. A vizsgálatok alapján azok az emberek élnek a legtovább, akik élvezik a munkájukat, és aktívan dolgoznak azon a területen, amit fontosnak tartanak. Ez, valamint a jó barátok és a jó házasság lehet a kulcsa annak, hogy hosszú öregkort éljünk meg.
A közösség ereje
Ma már tudjuk, hogy az időskori depresszió egyik fő oka a társadalmi elszigeteltség. Bár a magány bármely életkorban megviselheti az embert, az életmódváltozás és a meggyengült fizikum okozta kiszolgáltatottság miatt az idősebbeknél fokozott kockázattal jár. Az újrainduló közösségi élet azonban erre is gyógyír: társaságba kerülve az idősek ismét szeretve, sőt fontosnak érezhetik magukat. Az együtt töltött idő, a társas tevékenységek, a beszélgetések, a közös szórakozás pedig nemcsak a mentális, de a fizikai egészségre is kedvező hatást gyakorolnak.