• 2025. április 26., szombat

Milyen gyakran szükséges szemészeti ellenőrzésre?


2024.10.24

Október a látás hónapja. Minden évben több hetet szentelünk annak, hogy felhívjuk a figyelmet szemük és látásuk egészségére, annak megőrzésére. A legtöbben csak akkor mennek szemorvoshoz, ha viszonylag hirtelen kialakult látási panaszuk van. Mikor szükséges a rendszeres ellenőrzésen részt venniük, ezt Prof. Dr. Holló Gábortól, a Szemészeti Központ szemész szakorvosától, glaukóma specialistájától tudtuk meg.



Magas vérnyomás

A csendes gyilkosnak nevezett betegség folyamatosan károsítja az ereket, így egy idő után könnyen sztrókhoz, veseelégtelenséghez vagy szívinfarktushoz vezethet. Azt, hogy az erek milyen állapotban vannak, csak a szemfenék részletes vizsgálata révén állapíthatjuk meg.

Az erek állapotának rosszabbodása kezelt magas vérnyomás betegség esetében is jelzi, hogy a vérnyomás beállítás nem sikeres. Panaszmentes személyeknél a szemfenék vizsgálata mutathatja ki a szélsőségesen a magas vérnyomással járó, közvetlenül életveszélyes formákat is, melyek azonnali kórházi ellátást igényelnek. Ilyen esetben a szemfenéki elváltozások különösen súlyosak (hipertenzív retinopátia).

Cukorbetegség

A magas vérnyomáshoz hasonlóan a tartósan vagy ingadozóan magas vércukorszint is komoly károsodást okoz a szem ereiben és a látóidegben. A cukorbetegség szövődményeként kialakult látáskárosodás hazánkban is a vakság egyik vezető oka. A betegség okozta érkárosodás szemfenék vizsgálattal történő megítélése fontos információt biztosít a szervezet egyéb szöveteiben kialakuló érkárosodás felméréséhez is.

A diabétesz okozta látáskárosodás neve diabéteszes retinopátia.  A cukorbetegség esetén annak diagnosztizálásakor, majd évente (súlyos szemészeti szövődmények esetén sűrűbben) részletes szemorvosi vizsgálatra van szükség. A diabéteszes retinopátia késői szakaszában a látás nagyon jelentősen romlik. Ebben a stádiumban minden szemorvosi erőfeszítés ellenére sem érhető el olyan jó látási eredmény, mint a korai kezeléssel és a hatékony (akár inzulin adást is magában foglaló) szénhidrát anyagcsere beállítással elérhető lett volna.

A családban előforduló zöld hályog

A zöld hályog (glaukóma) erős családi halmozódást mutat. Ha valakinek a szüleinél, nagyszüleinél fennáll(t) ez a betegség, akkor 40 éves kor felett rendszeres (évenkénti) ellenőrzés javasolt panaszmentesség esetén is. Érdemes ettől az életkortól kezdve mindenkinek kb. 3 évente részletes, műszeres teszteket is magában foglaló szemorvosi vizsgálaton részt vennie (ahol az egyéb, még panaszt nem okozó szembetegségek is észlelhetők).

50 éves életkor felett

Az idősödéssel számos szembetegség gyakorisága jelentősen növekszik. Ilyen betegség például a szürke hályog (katarakta), a zöld hályog (glaukóma), az üvegtest öregedése és leválása a retináról, a szemszárazság, a szemhéjak kötőszöveti gyengülése, ami szemhéji rendellenességekben nyilvánul meg és az időskori makuladegeneráció.  

A komoly látáskárosodást megelőzzük, ha rendszeresen korrekt szemorvosi vizsgálaton vesztünk részt.

Milyen panaszok esetén szemészetre menni?
    • Homályos látás
    • Látászavar
    • Látótér kiesés
    • Szivárványlátás fényforrás körül
    • Úszkáló foltok, alakzatok
    • Megmagyarázhatatlan fejfájás, szédülés
    • Kettőslátás
    • Arcok felismerése romlik
    • Színlátás zavara

 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Szem és szem körüli fájdalom kívülről látható szembetegség nélkül Gyógyhír Magazin

Kettős látás vagy szellemképes látás: tegyünk rendet a fogalmak között Gyógyhír Magazin

Mit látnak azok, akik színvaksággal élnek? Gyógyhír Magazin

5 fontos szempont lézeres szemműtét előtt Gyógyhír Magazin

Szemészeti problémákat is okozhatnak a hormonzavarok Gyógyhír Magazin

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája