

Hogyan betegítheti meg a lélek a testet, milyen betegségek kialakulásában van szerepe a pszichés zavaroknak, hogyan válhat egy lelki beteg teste is beteggé.
Annak megértésére, hogy lelki, érzelmi állapotunk testünkre is befolyással van, elég csak néhány példát felsorolni és ehhez szólásaink is segítségünkre vannak. Ha izgatottak vagyunk, libabőrösök leszünk, a rossz hír megfekszi gyomrunkat, ha mérgesek vagyunk, elönt bennünket az epe, de erős szívdobogással is reagálhatunk rá.
Tartós negatív érzelmek, mint például a gyűlölet, a düh szívproblémákat okozhatnak, a gyomrot is károsíthatja. A feszültség magas vérnyomást, fejfájást generálhat. Túlzott igénybevétel rándulást, törést, ficamot okozhat, ha bármi zavarja és azon nem tud változtatni, akkor testrészei működésében is zavar keletkezik. A szellemi, lelki szintű akkut terhelés gyulladást is okozhat.
Magyarországon gyakori betegségfajták lelki okai
Az allergiás tünetek mögött, gyakran nem is tudatos, így nem levezethető erős agresszivitás és görcsös védekezési szándék, az élettől való félelem állhat. Segít, ha nyitottabbá válik, ha elfogadja az élet realitásait, ha az értékelés és ítélkezés nem válik mindennapjai részévé.
A test és lélek egymásra hatása legjobban az étkezési szokásokban mutatkozik meg. Az étkezés nem csupán alapvető szükséglet, de összefügg (ld. a csecsemőket) a szeretettséggel és gondoskodással is. Így a szeretetéhség, de a hamis énkép, a belső üresség, a gyöngédség utáni vágy is túltáplálkozáshoz, elhízáshoz vezet.
Konkrét bajok és problémák
Gyomorfekélyt okozhat a feladatokkal való sikertelen küzdelem, ami lelkileg és testileg is megterhelő. A hasmenés a test és lélek számára emészthetetlentől való minél gyorsabb megszabadulás vágyát jelzi, míg a székrekedésre való hajlam ezzel ellentétben a kellemetlen lelki benyomások felhalmozását, feldolgozásuk hiányát jelezheti.
Ha „olyan dühös vagy, hogy elönt az epe”, ez nemcsak átvitt értelemben, de a testre vetítve is igaz. Az elfojtott düh, agresszió, az indulataid kezelésének hiánya zavart okozhat epeműködésedben.
Ha a hajhullás mögött nem betegség vagy hiányos táplálkozás áll, kimerültségre, csökkenő életerőre, terhelt pszichére gyanakodhatsz.
A hátfájdalmak lelki túlterhelésre, érzelmi támogatás hiányára utalhatnak. Letehetetlennek gondolt lelki terhek, például bánat, félelem, bűntudat, de a görcsös akarat is vezethet háttáji fájdalomhoz.
A lelkiállapot a szervezet belső mirigyeit is befolyásolja. például a pajzsmirigytúltengés elnyomott, elutasító és agresszív érzelmekre utalhat.
Szívbetegségek és a rák
A ráknak, ami gyakorlatilag minden szervünket megtámadhatja. Legveszélyeztetettebbek a negatív érzelmekkel megbirkózni képtelenek, az érzelmeiket elfojtók, a személyes tragédiáknak áldozatul esők, a csökkent védekezőképességűek.
Bármilyen közvetlen emberi kapcsolattal összefüggő, feldolgozatlan, belső elszigetelődéshez vezető egyéni tragédia emlő- vagy hörgőrákhoz vezethet. Szexuális konfliktusok méhnyakrákot okozhatnak, a megemészthetetlen problémák a gyomor- és bélrendszert támadhatják.
Stroke mögött lelki tényezőként az érzelmi képesség hiánya, vagy/és szűklátókörűség állhat.
Általánosságban a szívbetegeket az értelem dominanciája jellemzi, infarktushoz az érzelmi élet beszűkülése, kicsinyesség de nagy ego is vezethet. A szívritmuszavarok az érzelem és értelem egyensúlyának megbomlására, befolyásolhatatlanságra utalnak. A trombózist pedig, legyen az a test bármely táján, akár a szívben is, leragadt nézetek, megmerevedett álláspontok idézhetik elő.