

A mérsékelt napozás nemcsak kellemes és pihentető, de egészséges is, jó hatással van a testre és a lélekre. Bőrünk védelméről azonban nem szabad megfeledkezni, ezért saját érdekünkben jól tesszük, ha betartunk néhány fontos szabályt.
A napozás pozitív hatásai
A napfény javítja az immunrendszerünk működését, segíti a napi ritmusunk kialakulását, és sokszor jó kedvre derít minket. Már 5-10 perc napozás beindítja a szervezet D- vitamin termelését, ami elengedhetetlen a kalcium (csontokba, fogakba való) beépüléséhez.
A napozás negatív hatásai
Ám ha túl sokat vagyunk a tűző napon, leéghetünk az UVB sugárzás miatt. Arról nem beszélve, hogy az UVA sugárzás károsítja a bőrsejtek DNS-ét, ami idővel ráncok és pigmentfoltok kialakulásához vezethet. A túlzott napsugárzás legsúlyosabb késői következménye pedig akár a bőrdaganat is lehet. A legtöbb esetben viszont a bőrrák megelőzhető a napozási szabályok betartásával.
Amit szabad:
Fél órát napozni naptejjel bekenve, és utána árnyékba menni. Az arcra magasabb faktorszámú naptejet használni, mint a test többi részére. Napozás után nedvességpótló testápolót használni Pólót és kalapot vagy kendőt viselni, különösen, ha érzékeny, fehér a bőrünk. A kisgyermekekre még jobban kell vigyázni, nagyon fontos a folyadékpótlás a nagy hőségben.
Amit nem szabad:
11 és 15 óra között napra menni (az UVA és UVB sugárzás általában ilyenkor a legerősebb). Minőségi, magas faktorszámú fényvédő krém nélkül napozni. Jó minőségű, UV szűrős napszemüveg nélkül útra kelni. Kisminkelve, beparfümözve napozni (ezek napsugárzás hatására elváltozást okozhatnak a bőrön).
A napozás veszélyei
Akik hosszú ideje nem napoztak, nagyon gyorsan leéghetnek, ezért szakemberek javaslata szerint fokozatosan kell hozzá szoktatni a bőrt a napsugárzáshoz. Igaz ez azokra is, akik szoláriumba járnak, hiszen az csupán álbiztonságot nyújt, a gépek fénye nem hasonlítható össze a napfénnyel. A napozásnak lehetnek „mellékhatásai” is. Az egyik leggyakoribb panasz a napallergiának nevezett kellemetlen, erősen viszkető kiütés, mely a ruhával nem fedett testrészeken jelenik meg. Legtöbbször az első napozások idején alakul ki, a nyár végére enyhülhet, míg más esetekben a nyár folyamán többször vissza-visszatérhet.
Napra nap
Bárkivel előfordulhat, hogy belefeledkezik a strandolásba, játékba, és már csak akkor veszi észre a bajt, amikor késő. A napégés néhány nap alatt magától rendbejön, és bár a kezelésekkel nem tudjuk visszafordítani a bőr károsodását, a tüneteket enyhíthetjük hideg vizes borogatással, aloe verás készítményekkel, vagy vény nélkül kapható gyulladáscsökkentő szerekkel.
Az alapszabály, hogy a legmelegebb napokon délelőtt 11 és délután 16 óra között a lehető legrövidebb ideig tartózkodjunk csak a tűző napon. Az UV-B sugárzás felel a barnulásért és a leégésért. (A szoláriumokban ezért javarészt UV-A sugarak érik bőrünket). Az UV-A sugarak viszont felgyorsítják a bőr öregedését és a melanómák kialakulásának esélyét is megnövelik. A napfény kellemes „mellékhatásaként” jelentkező D-vitamin termelődés a bőrben csak az UV-B sugarak hatására következik be. Az UV-A sugarak épp ellenkezőleg hatnak, vagyis csökkentik a bőrben az UV-B sugarak hatására keletkező D-vitamin mennyiségét.
A fotó illusztráció: pixabay.com