

A terhesség sajnos nem mindig sikerül azonnal. Ennek hátterében immunológiai probléma is állhat. Amennyiben az immunrendszer rendellenesen működik, az akár ismétlődő vetélést vagy női meddőséget is okozhat.
Hogyan diagnosztizálható?
A diagnózist meddőségi immunológiában jártas klinikai immunológus szakorvos állíthatja fel. A BMM-nél Dr. Fülöp Angéla segíthet ebben! Ehhez a kórelőzmény alapos ismerete, a pár mindkét tagjának célzott kikérdezése szükséges, mely legtöbbször egyidejűleg zajlik. Ezt követően vérvétel történik. A meddőség kivizsgálása és kezelése csapatmunka. A klinikai immunológus minden esetben szoros együttműködésben dolgozik a páciensei nőgyógyászával.
Mi segíthet?
Hogyan kezelhető az immunológiai meddőség?
Kortikoszteroidok, intravénás immunglobulin és intravénás lipid infúzió használatosak az immunológiai meddőség kezelésében.
Hogyan történik pontosan az infúzió beadása?
A lipid emulziót minden esetben infúziós laborban, nyugodt és békés körülmények között, folyamatos szakápolói felügyelet mellett kapják a potenciális kismamák. Stabil perifériás vénás kanül behelyezése történik lehetőleg az alkarba vagy a könyökhajlatba. Az infúzió 2,5 óra alatt csepeg le.
Előforduló nem súlyos mellékhatások a hőemelkedés, láz, enyhe/mérsékelt ízületi fájdalmak lehetnek, melyek tünetileg kezelhetőek, rövidtávon spontán is megszűnnek.
Hogyan hat?
A kezelés lényege, hogy úgynevezett blokkoló ellenanyagok intravénás bejuttatásával elrejthető a magzat immun mintázata az anya immunrendszere elől. Így az anya immunrendszere nem kezeli idegenként a magzatot. A terápiát a 7. és 25. terhességi hét között három hetente megismétlik. Hazánkban jó hatékonyságú az igazoltan immunvetélés eseteiben alkalmazott kezelés.
Az immunológiai meddőség ma már nem feltétlenül leküzdhetetlen akadály.
Forrás: Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő