• 2025. április 26., szombat

Mikor kell ortopéd szakorvoshoz fordulni?


2024.06.18

Az ortopédiai betegségek vezető tünete a fájdalom, ami lehet ízületi, lehet izom és/vagy csonthártya fájdalom. Nem szűnő, tehát legalább 3 napig fennálló panaszok esetén már érdemes orvoshoz fordulni, főleg abban az esetben, ha éles, vagy szúró jellegű a fájdalom, és pihentetésre nem szűnik. Éjszaka jelentkező, lüktető jellegű fájdalommal sem érdemes várni!


A csípőízületi kopás idővel eljut abba a stádiumba, amikor a konzervatív kezelések már sajnos nem segítenek


A leggyakoribb ok

A csípőízületi kopás
A csípőízületi kopás a gyulladásos vagy sérülésből fakadó fájdalommal szemben már egy lassabb folyamat. Érzékelése a mozgáskorlátozottsággal kezdődik.

A páciens azt tapasztalja, hogy már nem úgy mozog mint régen, nehezen kel fel a székből, "be kell járatódnia" az ízületnek. Idővel megjelenik a fájdalom is.
Amennyiben Ön is tapasztalja ezeket a tüneteket, fontos minél előbb ortopéd szakorvoshoz fordulni, aki fizikális és képalkotó vizsgálatokkal megállapítja a kopás mértékét.
Enyhébb esetben még rendkívül sokféle konzervatív kezelés segíthet a fájdalom csökkentésében vagy elmulasztásában, ezzel is elodázva a később esetleges műtétet.

Milyen konzervatív kezelések segítenek?
Ha az ortopéd szakorvos azt állapítja meg, hogy még nem előrehaladott a csípőízületi kopás, a nem műtéti kezelések jönnek szóba. A fizikoterápiás megoldások kombinációjával személyre szabott és célzott kezelés alakítható ki. Az elektromágneses kezelés, a TECAR terápia például azért kifejezetten alkalmas a gyulladáscsökkentésre, mert mélyre hat a szövetekben és eléri a csípőízületet. Így rendkívül hatékony a fájdalomcsökkentés során. Ezek a terápiák a tüneti kezelés mellett arra is valók, hogy a csípőízületi protézis műtétet minél később kelljen elvégezni.

Egy másik hatékony modern terápia az injekciós kezelés, például a hialuronsavas injekció, vagy a sajátvér terápia, amit ultrahang vezérelt módon pontosan a megfelelő helyre tud juttatni az ortopéd szakorvos. Ezek fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő megoldások.

Ha a páciens már az első tünetek megjelenésekor segítséget kér az ortopéd szakorvostól, ezekkel a konzervatív kezelések még hosszú éveket nyerhet a műtét előtt. Az is kiderülhet az orvosi vizsgálaton, hogy nem kopásról hanem ízületi gyulladásról van szó, ami maradéktalanul gyógyítható. Érdemes tehát minél hamarabb a BMM szakorvosaihoz fordulni!

Már nem segítenek a konzervatív terápiák?
A csípőízületi kopás idővel eljut abba a stádiumba, amikor a konzervatív kezelések már sajnos nem segítenek. Ilyen esetben az ortopéd szakorvos csípőízületi protézis beültetését szokta javasolni. Az alábbi videóban Dr. Maysam Moghaddam Amin, ortopéd sebész beszél az implantátum beültetéséről és a gyógyulási folyamatról.

https://youtu.be/9CCOzZCNJTY?si=BvgZRJW2JPF6W4Pn

 

 

 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Erős csontok, fájdalommentes mozgás Gyógyhír Magazin

Bütyök - a lúdtalp és a rossz cipő is hozzájárul a kialakulásához Gyógyhír Magazin

Vállfájdalom: ezért nehéz megtalálni az okát Gyógyhír Magazin

Mit lehet kezdeni a futótérddel? Gyógyhír Magazin

A regeneratív orvoslás milyen mozgásszervi fájdalmaknál segít? Gyógyhír Magazin

A vállfájdalom leggyakoribb okainál fontos lehet az ultrahangos képalkotás Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája