• 2025. április 26., szombat

Tenki Réka: Amikor az idő összesűrűsödik


2023.12.11

Tenki Réka  csillaga azóta ragyog, amióta megismertük őt friss diplomásként. Folyamatos a jelenléte a mozivásznon, a színpadon és tévéfilmekben is. Legutóbb a Mellékhatás második évadában láthattuk. Jelenleg is több előadásban játszik az Örkény Színházban. Amikor felhívtam a megbeszélt időpontban, éppen a Bűn és bűnhődést olvasta, csak azért, mert a színháza műsorra tűzi a könyvből készült darabot, és bár ő nem szerepel benne, fel akarta eleveníteni a történetet, hogy jobban átélhesse majd az előadást.


„Te döntesz. Arra figyelsz, amit elvesztettél, vagy arra, ami még megvan.”


Két kisgyerek mellett, egy olyan hivatásban, ahol szinte estéről estére dolgozik a színész, szép kihívás a komoly könyvek olvasását is beiktatni.
Amióta anya vagyok, az idő összesűrűsödik: sokkal több mindent tudok megcsinálni egységnyi idő alatt, mint korábban. Olvasás közben simán megsütök jó pár sütőtökös muffint, és altatás közben pedig remekül megy a szövegmondás. Amíg az embernek nincsenek gyermekei, addig az egész anyaságról sokkal romantikusabb elképzelésünk van, mint amilyen a valóság lesz. Megtapasztaljuk azt a soha nem szűnő, folyamatos készenlétben állást, amit csak a gyermekeinkkel kapcsolatban érzünk. Szülőként ösztönösen és folyamatosan reagálunk az újabb és újabb helyzetekre. Az aggódás zsigerből jön. És képesek vagyunk olyasmire is, amit sosem gondoltunk volna. Azt hiszem életem nemcsak legfontosabb, de leghosszabb szerepe is az, hogy édesanya vagyok.

Az anyasággal függ össze az egyik legnagyobb alakításod, az Egyasszony című monodráma is, amiért a Színikritikusok díját is elnyerted, mint a legjobb női főszereplő. Mérhetetlenül elfáradhatsz az előadás végére.
Hiszem, hogy a színházból a néző hazavisz egy gondolatot, ami így vagy úgy, de beépül az életébe. Én nem vagyok orvos, nem tudok embereket gyógyítani, de gondolatokat közvetíthetek. Színészként segíthetek abban, hogy életigenlő, a problémamegoldások iránt nyitottabb legyen a néző, de ezt csak úgy érhetem el, ha beleteszek mindent az előadásba, ami bennem van. Ahogy az Egyasszony, A döntés vagy az Örkényben játszott előadásokban jó elfáradni, mert nem azt nézed, hol spórolhatnál, hanem azt, hogy mennyit adhatsz az embereknek. Egyébként a próbákon ugyanígy vagyok, hiszen 10 és 14 óra között mindent meg kell tennem, hogy megvalósítsam a rendező elképzelését, kihozzak magamból mindent, mert az idő ott is szorít: kettőkor indulnom kell a gyerekekért.

Már jócskán benne vagyunk az őszben, a nyárra pillantsunk vissza, hiszen két film forgatásában is részt vettél. 
Dolgozhattam végre Hartung Attila filmrendezővel. Attila nemcsak jól instruál, de jó ember is. Imádja a színészeket és fontos neki, hogy a stáb minden tagja érezze, hogy nélkülözhetetlen. A pokol élővilága a film címe, Cserhalmi György, Alföldi Róbert, Mészöly Anna, Nagy Márk, Hay Anna és Lengyel Tamás játszanak még benne. Forgattam Lakos Nóri új filmjében is, ami egy ifjúsági vígjáték. Egy 13 éves kislány életéről és arról is szól, hogy mennyire kinyílik a világ, amikor olvasunk. Fontos üzenet az is a fiataloknak, hogy sokkal jobb, ha kommunikálunk egymással szemtől szemben, sírunk, ha kell, panaszkodunk egymásnak és felvállaljuk a konfliktusokat is. Tisztességesebb így, mint a közösségi oldalakon elbújva valami profilkép mögé, arctalanul sértegetni másokat. Egyébként is érdemes lenne visszatérni ahhoz a szellemiséghez, ahogyan nagyszüleink éltek. Ők a nehézségeik ellenére is igyekeztek boldogok lenni. Ott volt a kezükben a húsjegy, sorban álltak mindenért. Nekünk megvan, ami kell, tudunk venni kenyeret kenyérjegy nélkül is, és mégsem kerek az életünk. Sokszor sodródunk a hétköznapokban, pedig meg kellene állni, átgondolni a jelenünket és főként a jövőt.

Te mit teszel ezért?
Odafigyelek arra, hogy miből főzök. Nem szeretem a pazarlást, a felesleges energiafelhasználást. Próbálunk húsmentes napokat tartani, szelektíven gyűjtjük a szemetet, nem égetjük a villanyt és nem folyatjuk a vizet feleslegesen, minden nap sportolunk. A Heros of the future előadás után, ami a fenntarthatóságról szólt, komolyan elgondolkodtam, hogy rajtam is múlik, mi marad a természetből az unokáimnak.

Férjeddel, Csányi Sándorral első közös munkátok az Edith Eva Eger könyvéből készült előadás, A döntés. A holokauszttúlélő pszichológus művére hogyan esett a választás?
Láttam az íróval készült riportfilmet az On the Spot sorozatában és nagyon nagy hatással volt rám, főleg úgy, hogy olvastam a könyveit is. A darab mottója Eger fontos üzenete: „Te döntesz. Arra figyelsz, amit elvesztettél, vagy arra, ami még megvan.” Sanyival mindketten hiszünk benne, hogy Eva történetén keresztül, másképp látod majd az életedet és erőt ad, hogy tegyél valamit magadért! Nagy élmény együtt játszani, és érezni azt, ahogyan a mondanivaló eljut oda, ahova kell, miközben fogjuk egymás kezét.

Fotó:Vincze Kinga

Fotó: RTL


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Kálid Artúr: A jó szinkronhang hozzáadott értéke egy filmnek Gyógyhír Magazin

Pikali Gerda: Nem én énekelek, hanem a szerep Gyógyhír Magazin

Gyöngyössy Katalin: A csillogást a színpad adta Gyógyhír Magazin

Mészáros Károly: Talán mi vagyunk Isten álma Gyógyhír Magazin

Kecskés Karina: „Nincs idő tévutakra” Gyógyhír Magazin

Pásztor Erzsi 88 – az örök fiatal Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája