

A sport növeli az álló-és az ellenálló képességet, gyorsítja a vérkeringést, csökkenti a stresszt, felpörgeti az anyagcserét és erősíti az izmokat. Gerincfájdalmak, háti- és derékpanaszok esetén azonban nagyon körültekintően kell végezni a gyakorlatokat és érdemes gerinckímélő mozgásformát választani.
A gerinc számára hasznos mozgásformák között természetesen első helyen a célzott gyógytorna áll
A sport jótékony hatásához nem fér kétség, de ha helytelenül végezzük, nem figyelünk a bemelegítésre vagy túlterheljük magunkat, a mozgás sérülésekkel is járhat- mondta Lónárt Beáta, ortopéd gyógytornász, aki kérdésünkre azt is elmagyarázta, mire érdemes figyelni például gerincferdülés esetén, protézis műtét előtt vagy után.
„Gerincferdülésre az úgynevezett Cobb fokot használják mértékegységként. Általánosságban elmondható, hogy 40 Cobb fok alatt szinte bármilyen sport végezhető heti 2x1 óra időtartamban. Ha 10 éves kor alatt diagnosztizálják, akkor a lovaglás és a ritmikus sportgimnasztika nem jó választás, de például a falmászás igen. A speciális korrekciós gyakorlatokat semmilyen sport nem tudja helyettesíteni, de ezeket csak gyógytornász felügyelete mellett szabad végezni. Ugyanilyen fontos a gyógytorna, a kíméletes mozgás azoknak is, akik például térdprotézis műtét előtt állnak, hiszen, ha nem mozognak, az izomzat fokozatosan gyengül és később sokkal tovább tart a rehabilitáció. Műtét után a gyógytornát minden esetben indokoltnak tartom legalább 2-3 hónapig, de természetesen sportolni is újra lehet. A gyaloglás, úszás, kerékpározás, rezisztencia edzés kisebb súlyzókkal vagy szalaggal a csípő- és térdprotézis esetében is jó választás, de érdemes szakemberrel konzultálni arról, hogy mire kell figyelni a kivitelezéskor. A nagy ütődéssel járó sportokat (pl. futás, ugrálás, valamint a kontakt sportokat, mint a labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, harcművészetek) kerülni kell!”
Fokozatosság
A gerinc számára hasznos mozgásformák között természetesen első helyen a célzott gyógytorna áll. A szakszerűen összeállított és helyesen kivitelezett gyakorlatsorok a gyengülésre hajlamos izmok erősítése mellett a zsugorodott izmok nyújtására, és a gerinc mozgékonyságának megőrzésére is alkalmasak. Hasonlóan jótékony hatású lehet a gyógytorna-alapokon nyugvó pilates, valamint a jóga is. A kellemes, és a test szinte minden izmát megmozgató tánc, és az úszás is jót tesz, amennyiben szabályosan végezzük (ha mellúszás közben a víz fölött tartjuk a fejünket, a nyakunkat és a derekunkat is terheljük.). Az úszás egyébként minden gerinc körüli izmot megmozgat, mégpedig szimmetrikusan. Ebből következik, hogy az aszimmetrikus sportok nem tesznek jót a gerinc működésének.
Fegyelem- figyelem
A porckorongsérv más néven gerincsérv sajnos népbetegség – mondja a szakember, Lónárt Beáta. Akut fázisban nem lehet vele sportolni, utána fontos a fokozatosság az aktivitás felépítésében, melyben nélkülözhetetlen a gyógytornász útmutatása. Ha már egyszer kialakult a probléma, fontos, hogy a tünetek megszűnése után is figyeljünk a gerincet erősen terhelő mozdulatokra és sportokra. A nehéz súlyok emelése (például kettlebell edzés), nehéz fizikai munka végzése kerülendők. A gyógytorna tünetmentesen is jó választás, nagyon fontos a mélyebb rétegben lévő hát- és hasizmok erősítése és a balansz helyreállítása.