• 2025. április 26., szombat

Autóvezetés epilepsziával? Lehetséges!


2025.03.17

Az epilepsziával élők jelentős hányada vezethet autót, hiszen korszerű gyógyszeres kezeléssel a betegek több mint felénél elérhető a tartósan tünetmentes állapot. Mégis előfordulhat, hogy a folyamat rossz irányba fordul, és a roham akár a volán mögött is utolérheti a sofőrt. Megijedni ekkor sem kell, mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.



 


A rohamok lefolyásának pontos ismeretében a kezelőorvos felülbírálhatja a vezetői alkalmasságot


A felnőttkori epilepszia a teljes felnőtt lakosság mintegy 1,5%-át érinti, Magyarországon ez körülbelül 120 ezer embert jelent. Mivel a közúti közlekedés nagyon sok veszélyt rejt, az epilepszia és az autóvezetés kérdéskörét minden országban körültekintően szabályozzák. A jogalkotás elsődleges célja, hogy a sofőrnél esetlegesen bekövetkező epilepsziás rohamok ne veszélyeztessék a közlekedésben részt vevők testi épségét és a közlekedés biztonságát. Ugyanakkor a szabályozás során arra is gondoltak, hogy azok az epilepsziával élők, akik tartósan rohammentesek, vezethessenek autót. Magyarországon a jogosítvány megszerzését és az autóvezetést a háziorvos engedélyezheti epilepsziával foglalkozó ideggyógyász szakorvos bevonásával.

Milyen feltételekkel kaphat jogosítványt az epilepsziás beteg?

A jelenleg érvényes szabályozás szerint olyan epilepsziás rohamok esetén, amelyek bizonyítottan csak egyes kiváltó tényezők hatására jelentkeznek (alkalmi epilepsziás rohamok), EEG eltéréssel nem járnak, és egyéves gyógyszervédelem nélküli türelmi idő után is fennáll a rohammentesség, a vezetés egy év elteltével engedélyezhető.

Bizonyított epilepszia esetén, ha gyógyszerrel biztosított a rohammentesség, szintén engedélyezhető az autóvezetés. (Ugyanakkor az epilepszia típusa szerint az egyes konkrét esetekben eltérően dönthetnek a szakemberek a rohamok visszatérésének különböző kockázata miatt.) Generalizált idiotópiás epilepszia (az epilepszia leggyakoribb formája) esetén – folyamatos gyógyszerezés mellett – az engedély általában egy év után megadható; más típusú epilepsziáknál ez a türelmi idő két-három év lehet. Korszerű gyógyszeres kezeléssel a felnőtt korú epilepsziás betegek több mint felénél elérhető a tartósan rohammentes állapot, ugyanakkor fontos, hogy az érintettek az orvosi utasítások szerint folyamatosan szedjék a gyógyszereiket, és állapotukat rendszeresen ellenőriztessék szakorvosukkal. Mivel az epilepszia idővel súlyosbodhat, a rohamok lefolyásának pontos ismeretében a kezelőorvos felülbírálhatja a vezetői alkalmasságot.

Ha az epilepsziás rohamok más agyi megbetegedés (pl. stroke vagy terhességi toxémia stb.) tüneteként jelentkeznek, ugyancsak egy év gyógyszervédelem nélküli időszak után engedélyezik a vezetést.

Roham esetén mi a teendő a volán mögött?

• A rosszullét legelső jeleire azonnal húzódjon félre az útról. Ne essen pánikba, a roham pár percen belül elmúlik!• Ha egyedül utazik, és képes rá, telefonáljon segítségért.
• Ha útitárssal utazik, társa az ülés hátradöntésével helyezze önt stabil oldalfekvésbe, és védje meg a lehetséges nagyobb sérülésektől.
• Mindenképp forduljon orvoshoz, ha a roham nagyon elhúzódik, vagy ellátandó sérülést okoz, esetleg először következett be.

Sajnos az is előfordulhat, hogy a sofőr nem érzi meg a roham közeledtét, ilyenkor szerencsétlen kimenetelű baleset is bekövetkezhet. Ennek kockázatát fel kell mérni, amikor az epilepsziás beteg autóvezetésre vállalkozik.

Szerdahelyi Krisztina

A cikk a Gyógyhír Magazinban jelent meg, keresse az újságot a patikában!

 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Kézremegés - a Parkinson-kór kezdetén nyugalomban jelentkezik Gyógyhír Magazin

Elrévedés, viselkedés változás? Ezek is lehetnek epilepszia tünetek Gyógyhír Magazin

Nem szabad elbagatellizálni és betudni az öregségnek a demencia első jeleit Gyógyhír Magazin

Hogyan segíti az agyi frissesség megőrzését a kreatív tevékenység? Gyógyhír Magazin

Állandóan visszatérő szédülés? Ilyen okai lehetnek Gyógyhír Magazin

Sakk-mattot adott a világnak az autizmus Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája