

A tenyérben található egy háromszög alakú úgynevezett bőnye, egyfajta inas hártya, mely a bőr alatt feszül. Funkciója, hogy megvédi az alatta futó idegeket, inakat és ereket a nyomás alól. A kezünk használata közben ez a kötőszövetes hártya vezeti el a terhelést a tenyérről.
A 4-es stádium esetében már csak műtéti beavatkozással korrigálható a betegség
A tenyérben lévő kötőszövetes hártyának a betegségét, zsugorodását nevezzük Dupuytren-kontraktúrának, ami általában a gyűrűs- és kisujj sugarát érinti. Főként a középkorú férfiakat érintik a panaszok és előrehaladott állapotban akadályozzák a munkavégzést is. Mindkét kezet érintheti.
Mivel a betegség nem jár fájdalommal, ezért sokan már csak a Dupuytren-kontraktúra előrehaladott állapotában keresik fel a szakorvost. Ilyen esetben a tenyéri zsugorodás nem csak esztétikai zavart okoz, hanem a behajlott ujjak zavarhatják a pácienst:
- a munkában,
- a vezetésben,
- a kézfogásban,
- a kesztyű viselésben,
- a tisztálkodásban.
Először a tenyér közepén apró, kemény csomók jelennek meg, melyek kezdetben nem okoznak panaszokat, csak fogáskor válthatnak ki nyomásérzékenységet. A csomók húrszerű köteggé állnak össze és az ujjak irányába terjeszkednek. Ennek következtében az ujj elkezd a tenyér felé görbülni.A páciens már nem tudja teljesen kinyújtani az ujját. A betegség következő stádiumában az érintett ujjak ízületei is kényszertartásba rögzülnek.
Az első tünetek megjelenésekor javasolt szakorvos felkeresése, így még konzervatív kezeléssel enyhíthetőek a panaszok. Ez főként hegpuhító ultrahang kezelést, illetve radiológiai beavatkozást jelent, később pedig injekciós kezelést. A 4-es stádium esetében már csak műtéti beavatkozással korrigálható a betegség.