• 2025. április 26., szombat

A gyermekkori elhízás komoly veszélyeket rejt


2025.04.19

A gyermekkori elhízást gyakran nem vesszük elég komolyan. Úgy gondoljuk, hogy azt a pár plusz kilót majd idővel kinövi a gyermek, vagy hogy azok a cuki kis hurkák még jól is állnak neki. Pedig az elhízás már gyermekkorban is komoly problémát okozhat mind testileg, mind pedig lelkileg egyaránt.


A legjobb, ha az egész család életmódváltásba kezd, hiszen nincs is motiválóbb, mint a szülői példa és a közös mozgás


„Az elhízás sajnos egyre több gyermeket érint, köszönhetően a helytelen táplálkozásnak és a mozgásszegény életmódnak. Gondoljunk csak bele! Ahová csak lehet, autóval megyünk, a gyermekünk éhségét gyakran csillapítjuk gyorséttermi ételekkel, a mozgás vagy a hétvégi kirándulások helyét átvették a számítógépes játékok, és a nassolnivaló is inkább édesség, mint friss gyümölcs. Ráadásul a testsúlynak még az sem kedvez, ha gyermekünk nem kerül időben ágyba, vagy ha túl sok stressz éri őt. A fejlődő szervezet számára nélkülözhetetlen, hogy a rossz szokásokról lemondjunk, és mintát mutatva áttérjünk az egészséges életmódra. Az elhízás ugyanis több mint esztétikai probléma. Már gyermekkorban súlyos betegségeket okozhat, amely kihathat a csemeténk felnőtt életére is” – figyelmeztet Dr. Menyhárt Orsolya, a Budai Egészségközpont belgyógyász szakorvosa.

Milyen problémát okozhatnak a plusz kilók?

A gyermekkori elhízás már kamaszkorban is okozhat szív- és érrendszeri problémákat, magas vérnyomást, cukorbetegséget, ízületi károsodást és megnövelheti az agyvérzés, stroke és a metabolikus szindróma kockázatát. Előfordulhat, hogy a túlsúly miatt a gyermeket társai kiközösítik, így az elszigeteltség lelki tünetekhez, agresszióhoz és egyéb pszichés panaszokhoz is vezethet. Az önbizalomhiányos, egyre inaktívabb gyermekre újabb plusz kilók szaladhatnak fel.

Mit tehetünk ellene?

A legjobb, ha az egész család életmódváltásba kezd, hiszen nincs is motiválóbb, mint a szülői példa és a közös mozgás. Töltsünk minél több időt a szabadban kirándulással, biciklizéssel, készítsünk együtt egészséges ételeket és figyeljünk arra is, mi kerül az uzsonnás dobozba. Nagyon fontos tudni, hogy kisgyermekkorban nem megengedett a testsúly csökkentése, törekedjünk inkább arra, hogy a növekedés során a gyermekünk tartsa a súlyát. A legalkalmasabb erre a serdülőkor, a nemi érés előtti időszak, utána ugyanis a testsúly rendezésének módja hasonló lesz a felnőttekéhez, csak sokkal lassabb ütemben.

Mikor forduljunk orvoshoz?

„Ha túlsúlyos a gyermekünk, javasolt egy alapos kivizsgálás annak érdekében, hogy kizárhassuk, valóban nem áll-e szervi ok az elhízás hátterében. A vizsgálattal időben kiszűrhetők az elhízás okozta szövődmények is, mint például a cukor- és zsíranyagcsere-zavar, a mozgásszervi következmények vagy a magas vérnyomás. Bizonyos esetekben akár szükség lehet pszichológiai vizsgálatra, valamint terápiára is, de a gyógyszeres kezelés ebben az életkorban még nem jellemző. Az orvos javaslatot tehet a gyógymódra is, így szakszerű segítséggel vághatunk bele az életmódváltásba és kezdhetünk el egy egészségesebb életet” – tette hozzá a doktornő.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Slágergyógyszerről derült ki, hogy súlyosan veszélyes: rengeteg magyar lehe... Gyógyhír Magazin

Így ismerhető fel a csalánkiütés gyerekeknél Gyógyhír Magazin

Autizmus: A kiút a társadalmi elfogadás, a szeretet, és az összefogás Gyógyhír Magazin

Mozgással a gyermekek krónikus fájdalmának enyhítéséért Gyógyhír Magazin

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő? Gyógyhír Magazin

Miért különösen fontos a gyermekkori táplálkozás? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája