• 2025. április 26., szombat

Kertészkedés önfeledten


2024.06.28

A kertészkedés gyógyítja a lelket, javítja a mentális egészséget és az étvágyat, kiváló testmozgás, kitartásra, felelősségre nevel, sikerélményt ad, az eredmény ráadásul csodaszép. Mi kell még? Erő és erőnlét a tavaszi munkákhoz ízületi fájdalmak nélkül.


A kertészkedés segíthet legyőzni a magányt és a depressziót


Minden percben és minden mozdulatunkkal dolgoztatjuk őket, mégsem tudunk róluk szinte semmit. Kivéve, ha begyulladnak, mert az nagyon fáj. Az ízületekről van szó, amelyek sokféle panaszt okozhatnak, eltérő okokból. Életünk második felében szinte menetrendszerűek a tünetek: nehezen mozog, ropog a térd, fáj a derék, merev a könyök.

Megdöbbentő, hogy a fiatalabb – 35-50 éves – korosztályban minden második embernek panaszt okoznak a házkörüli teendők, a cipekedés vagy akár a kertészkedés.

Derék dolog
Fel, le, előre, hátra, guggolás, nyújtózkodás: amikor házi munkát végzünk vagy éppen kertészkedünk, tulajdonképpen egy alacsony hatásfokú edzést végzünk. Ezek a mozdulatok erőt, majd nyújtást igényelnek, érdemes tehát tudatosan készülni rájuk, mielőtt például kapálni, ültetni, metszeni kezdünk. Hasznos néhány derékkörzéssel, hajolgatással kezdeni és figyelni arra, hogy ne végezzünk sok ideig egyféle mozdulatot.

Hogy a derékfájást megelőzzük, ne derékból, hanem egyenes, nem megdöntött háttal emeljük fel a nehezebb tárgyakat, combizmainkat is használva. Sokan inkább kipihennék a hát- vagy derékfájást, pedig ilyenkor – szakemberek útmutatásai alapján – egészségesebb átmozgatni az izmokat.

Mozgásszervi problémák ugyanis a döntő esetekben az ízületek körüli lágy részekben kialakuló diszfunkció, keringési gondok miatt jönnek létre, ha pedig lefekszünk, akkor ezek csak erősödnek. Megoldás lehet, ha aktív életmódot élünk, arra azonban figyeljünk, hogy kezdetben ne terheljük túl a szervezetünket és ha szükséges, tanuljuk meg a speciális, gerinckímélő gyakorlatokat.

Szabadon a szabadban

A mindennapi stresszoldáson kívül a kertészkedés segíthet legyőzni a magányt, a depressziót és egyes kutatások szerint az időskori demencia tüneteit is enyhíti. Ráadásul D-vitamint is gyűjthetünk, ami szintén jót tesz az immunrendszerünknek, a napfény pedig a hangulatunknak. Ültethetünk gyógynövényeket is a kertünkbe, levendulát, rozmaringot, kamillát, aloe verát, olyan növényeket, melyek kisebb panaszok kezelésénél is hasznosíthatók.

Ha pedig virágos a kertünk és a kedvünk, a szeszélyes időjárás sem okozhat gondot, de egészségünk megőrzése érdekében figyeljünk a réteges öltözködésre, a napfényvédelemre. A gyerekek bőre vékonyabb, ezért őket még jobban kell védeni a káros napsugarak ellen. Ehhez jó megoldás a kalap UV-szűrős napszemüveggel, de nagy választékban kaphatóak a különböző fényvédő krémek is, amelyeknél az SPF (Sun Protective Factor) jelölés után álló szám jelzi a fényvédő faktor számát.

A mozgásszervi betegségek tünetei rendkívül változatosak lehetnek és három nagy csoportba oszthatóak: gyulladásos eredetű ízületi, porc elhasználódásával járó kopásos és csontritkulás-betegségek. Sokszor előfordulhat azonban, hogy valakinél egyidejűleg csontritkulást és ízületi kopást diagnosztizálnak. A problémák nem csak az életkor miatt jelentkezhetnek. A sok ülőmunka, kevés mozgás következtében állandósulhat egy rossz tartás, ami nyak-, derék-, csípő- és térdfájdalmakat eredményezhet.

Dózsa-Kádár Dóra

A cikk a Gyógyhír Magazin májusi számában jelent meg. Keresse a gyógyszertárakban!


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Lelki problémák és testi tünetek Gyógyhír Magazin

Szorongás és pánikbetegség – mit tehetünk ellene? Gyógyhír Magazin

Így teszi tönkre a tökéletességre törekvés a párkapcsolatát Gyógyhír Magazin

Ami veszélyesebb, mint az elhízás Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája