

Még éppen csak véget értek a farsangi lakomák, már közeleg a húsvét és vele az ünnepi étkezések sora. Előzzük meg a váratlan gyomorégés vagy a hirtelen savtúltengés okozta kellemetlenségeket!
Népbetegségnek számít a reflux, de vajon mi is az? „Ég a gyomrom. Sok a savam.” Így már ismerős, ugye? Sokan nem veszik komolyan, pedig a probléma magától nem múlik el és idővel akár súlyos gondokat is okozhat. Ugyanakkor, ha figyelünk az étkezésünkre, kerüljük a káros szenvedélyeket vagy rendszeresen szedjük a megfelelő gyógyszereket, a tünetek enyhülhetnek.
Nem betegség, tünet
A gyomorégés nem betegség, hanem egy emésztőrendszeri tünet: égő jellegű, nagyon kellemetlen fájdalom vagy diszkomfort érzés a gyomorszáj környékén, ami általában gyorsan enyhül, ha bármi bekerül a gyomorba. Nagyon sok felnőtt embert érint a gyomorégés, főként a nőket. A reflux mellett sok egyéb probléma is tud gyomorégést okozni. Ilyen a dohányzás, a túlsúly, a gyomorfekély, a felszívódási zavarok és a gyógyszerek.
Gondoljunk csak bele! Reggel felébredünk, éhgyomorra kávét iszunk, szaladunk munkába, útközben bekapunk egy kis péksüteményt, ebédre sokszor nem is jut idő, viszont késő este igyekszünk pótolni. Szervezetünket az egészségtelen étkezés kimeríti, nem csoda, hogy gyomrunk egyensúlya is felborul.
A legfontosabb tanácsok reflux esetén
Kerüljük az erőteljes, csípős fűszereket, a vörös- és a fokhagymát, a bors- és a fodormentát! A nap folyamán együnk gyakrabban keveset, és ne közvetlenül lefekvés előtt vacsorázzunk! Alváskor a fejünket, felsőtestünket egy kellően magas párnával emeljük meg.
A „fojtogató betegség”, a reflux kórképét először a 20. század elején írták le, ma pedig már csaknem népbetegségnek számít. A reflux során a gyomorsav és az emésztőnedvek a nyelőcsőbe áramolnak vissza a nyelőcső alsó záróizmának gyengesége miatt.Több gyógyszer (például szteroidtartalmú szívgyógyszer, nyugtató), valamint a feldolgozott élelmiszerek is felelősek a gyomor bélflórájának változásáért és azért, hogy egyre több embert érint a betegség. A savas gyomortartalom nemcsak égeti és marja a nyálkahártyát, de gyulladást is okozhat a garatban, ezért könnyebben telepedhetnek meg a gyomorban a kórokozók.
Dózsa-Kádár Dóra