

Több nagy nemzetközi tanulmány is igazolja, hogya rákos betegek gyógyulási esélye szoros összefüggésben áll a daganatok korai felismerésével, valamint gyors és komplex diagnosztikájával. Hiszen minél hamarabb kiderül a daganat(ok) pontos elhelyezkedése, mérete, típusa és genetikai jellegzetessége, annál gyorsabban elkezdődhet a beteg kezelése, amely javítja a gyógyulási/túlélési esélyeket.
Az 1999 óta vezetett Nemzeti Rákregiszter adatai alapján a daganatos megbetegedések jelentik a második leggyakoribb halálokot Magyarországon, és számuk évről évre növekszik, pedig például a jellegzetes női ráktípusok jól szűrhetőek. Az emelkedő esetszámok egyik oka, hogy a rákdiagnosztika egyre fejlettebb, így egyre korábbi stádiumban, sőt bizonyos esetekben már rákmegelőző állapotban felfedezik a betegséget, ami növeli a gyógyulás esélyét.
Mikor jelennek meg az első jelek és tünetek?
Általánosságban elmondható, hogy a rák jelei és szimptómái akkor jelennek meg először, amikor a rákos elváltozás, daganat elég nagyra nőtt ahhoz, hogy nyomja az azt körülvevő szerveket, szöveteket, idegeket. Ez fájdalomhoz vezethet, vagy az egyes szervek működésének megváltozásához, esetleg mindkettőhöz egyszerre. Néhány ráktípus gyorsan változik, ilyen például a máj- és ahasnyálmirigyrák, míg a prosztatarák kialakulása lassabb.
Új rákdiagnosztikai módszert fejlesztettek ki a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium diákjai, amellyel aranyérmet nyertek egy nemzetközi versenyen: az eszköz a ma elérhető eljárásoknál olcsóbb, gyorsabb és a pácienseknek nem jár fájdalommal. A találmányt hamarosan szabadalmaztatják is – adta hírül év végén a Magyar Távirati Iroda.
A daganatos betegség gyanújától a pontos diagnózis felállításáig terjedő időszak komplex és fontos része a beteg ellátásának, hiszen a daganat helyének, típusának, kiterjedtségének, genetikai és egyéb paramétereinek a megítélése több, különböző vizsgálatot tesz szükségessé. Ez az időszak pszichés, érzelmi és sokszor fizikai terheléssel jár, ezért nagyon fontos a bizalmi környezet, az odafigyelés, hogy a beteg pontos választ kapjon a kérdéseire. Jelenleg a rákos megbetegedések 30-50 százaléka megelőzhető lenne a kockázati tényezők elkerülésével és a kidolgozott rákmegelőzési stratégiák alkalmazásával.
Dózsa-Kádár Dóra