• 2025. április 26., szombat

Dohány nélkül, szabadon


2022.03.02

A dohányzás világszerte hatmillió ember halálát okozza évente, közülük mintegy egymillióan a passzív dohányzás áldozatai. A WHO becslése szerint tíz éven belül a nyolcmilliót is elérheti a halálesetek száma. Pedig számos olyan hatékony és biztonságos terápiás lehetőség áll a dohányosok rendelkezésére, amelyekkel káros mellékhatások nélkül leszokhatnak a dohányzásról. 



Az égő cigaretta rengeteg káros vegyi anyagot tartalmaz, például a WC-tisztítókban is használatos ammóniát, a szmog egyik összetevőjeként ismert formaldehidet, a patkányirtásra használt arzént vagy a kipufogógázban lévő szén-monoxidot, s a benne található közel 4000 vegyület között 43 ismert rákkeltő anyagot is azonosítottak. Nem csoda, hogy a tudósok azt állítják, egy átlagos dohányos a cigarettázás miatt 14 évet veszít az életéből. 

Az e-cigaretta és a hevített dohánytermékek éppúgy veszélyesek!
Bár sokan úgy vélik, az elektromos változat kevésbé ártalmas, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közleményben mutatott rá, hogy az e-cigaretta szintén hozzájárul a különböző tüdő-, szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához, s komoly kockázatot jelent a növekvő magzatra és azokra a passzív dohányosokra, akik ki vannak téve a nikotin és más kémiai vegyületek egészségkárosító hatásának. 

A New-York-i Icahn School of Medicine kutatóinak 2021-ben ismertetett tanulmányából pedig az is kiderül, hogy az e-cigarettát szívó felnőtteknek 15 százalékkal nagyobb esélye volt viszonylag fiatalon stroke-ot szenvedni, mint a hagyományos dohánytermékekkel élő felnőtteknek, holott már ők is jelentősen fokozott stroke-veszéllyel néznek szembe.

A hevítéses dohányzás
A sokszor a cigaretta alternatívájaként emlegetett hevítéses dohányzás viszonylag új technológia, és nem összekeverendő az e-cigarettákkal. Ebben az esetben a feldolgozott dohányt az erre szolgáló eszközzel csupán hevítik, nem égetik el, ahogy az a hagyományos termékekben történik. Jellemzően azzal érvelnek mellette, hogy a káros dohánygőz szintje akár 95 százalékkal is alacsonyabb lehet, mint a cigarettafüsté.  

Tény azonban, hogy a hevített dohánytermékek ugyanolyan nikotinfüggőséget képesek kialakítani, mint a hagyományos cigaretta. Rendszeresen alkalmazva bizonyítottan növelik a cigarettára való rászokás esélyét, és fogékonnyá tesznek a többféle dohánytermék együttes használatára. Az új technológia 2019 áprilisától ismert Magyarországon, és a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nzrt. adatai szerint népszerűsége azóta szárnyal: hazánkban 2020 januárjától 2021 augusztusáig négyszeresére nőtt a hevítésre szánt dohánytermékek havi értékesítése.

Sosincs késő leszokni
Jó hír azonban, hogy számos hatékony és biztonságos terápiás lehetőség áll a nikotinfüggők rendelkezésére, a cigaretta elhagyása pedig rövid és hosszú távon egyaránt látványos eredményekkel jár. 

A károsodások megfordíthatóak
Az egyik kedvező hatás a tüdőkárosodás visszafordítása, amire újabb bizonyítékot szolgáltatott egy, a Nature tudományos lapban 2020-ban közzétett brit tanulmány. A kutatás alanyai közül néhányan több mint 15 ezer doboz cigarettát szívtak el életük során. A leszokást követő pár éven belül azonban – a sejtek megújulásának köszönhetően – nyom nélkül eltűnt a tüdejükben keletkezett roncsolódás, és leginkább azokéra hasonlított, akik sosem dohányoztak. 

Veszélybena tinédzserek
A WHO szerint különösen nagy a kockázata az új típusú nikotintartalmú és dohánytermékek használatának a tinédzserek körében, mivel a nikotin hosszú távon rendkívül káros lehet a fejlődő agyra. Egy amerikai középiskolások körében végzett 2019-es tanulmány szerint a tendencia ijesztő méreteket ölt: a kutatásban 14 560 kamaszt kérdeztek meg, és mint kiderült, 75 százalékuk már használt nikotint, marihuánát vagy mindkettőt tartalmazó e-cigarettát. A magukat e-cigaretta-függőnek nevező fiatalok aránya egy év alatt 3,6 százalékról 8 százalékra emelkedett. 

„Valójában sosincs késő leszokni, még az évtizedek óta dohányzók tüdőkárosodása is visszafordítható, amennyiben felhagynak a cigarettázással” – nyilatkozta a Naturnek a kutatás egyik vezetője, Peter J. Campbell, az angliai Wellcome Sanger Intézet rákgenomprogramjának munkatársa. 

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Miért egészséges naponta enni 1 tojást? Gyógyhír Magazin

A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája