

A portörlés, az ablakmosás vagy a padlósúrolás nem a legkedveltebb elfoglaltságok, ám egy friss tanulmány szerint segíthetik a fizikai és mentális egészség megőrzését, és csökkenthetik az esések, a mozgásképtelenség, a kiszolgáltatottság és a halálozás mértékét az idősebbek körében.
A házimunka is javíthat az időskori egészségi állapoton, és ezt érdemes tudatosítani az emberekben
„Aházimunka céltudatos tevékenység, amit sok idősebb felnőtt végez. A vizsgálat során arra jutottunk, hogy a fizikai aktivitást igénylő házimunka összefüggésbe hozható a jobb memóriával, a jobb mozgáskészséggel, és mérsékelheti a krónikus betegségek kockázatát” – összegezte a kutatás eredményét Shiou-Liang Wee, a Szingapúri
Technológiai Intézet és a Geriátriai Oktatási és Kutatóintézet munkatársa a BMJ Open című folyóiratban.
Egy izgalmas kísérlet
A kutatók a szingapúri Yishun városából véletlenszerűen toborzott felnőttek kognitív funkcióit és fizikai képességeit vizsgálták, például arra kérték őket, hogy olyan gyorsan álljanak fel egy székből, amilyen gyorsan csak tudnak. Emellett a fizikai aktivitásuk szintjéről is kikérdezték őket – beleértve a könnyű (például portörlés) és a nehéz házimunkát (például padlósúrolás). Különböző mérések, például a térdek állapota alapján pedig kiszámították, mekkora a kockázatuk az időskori elesésekre.
A kutatás megállapította, hogy azok az idősebb felnőttek, akik átlagosan heti 131 perc nehéz házimunkáról számoltak be, a kognitív és a koncentrációs teszteken 8, illetve 14 százalékkal jobban teljesítettek, mint azok, akik kevesebb vagy kevésbé megerőltető házimunkát végeztek. Az aktívabbaknak gyorsabban ment a székből felállás, és náluk az elesés kockázata is kisebb volt.
A házimunka is javíthat egy idős ember állapotán
Kiderült az is, hogy a könnyű házimunka kisebb mértékben ugyan, de szintén hozzájárul az egészség megőrzéséhez: azok, akik minden héten sok időt (átlagosan 902 percet) töltenek portörléssel és hasonló fizikai megterheléssel járó tevékenységgel, 5 százalékkal jobb eredményeket értek el a kognitív teszteken, és a memóriájuk is jobbnak bizonyult, mint azoké, akik csak heti 60-120 percet végeznek ilyen feladatokat.
A szingapúri kutatók szerint azok az egészségügyi ajánlások, amelyek a fizikai aktivitás fontosságát emelik ki, szinte kizárólag a szabadidős tevékenységekre koncentrálnak, miközben már a házimunka is javíthat az időskori egészségi állapoton, és ezt érdemes tudatosítani az emberekben.
Szerdahelyi Krisztina