

Az aranyér kellemetlen, de gyakori jelenség, amelynek első tünetei néha ijesztőek is lehetnek. A probléma az esetek nagy részében könnyen kezelhető, de a tartós gyulladás és vérzés komoly, akár veszélyes állapotot is eredményezhet.
Sokan tapasztalták már, hogy a népbetegségnek számító aranyér nem minden esetben okoz tüneteket. A fájdalom, a vérzés vagy akár a viszketés megjelenése ugyanis attól is függ, hogy külső vagy belső aranyérről beszélünk, valamint attól is, hogy a betegség milyen stádiumban van.
Az úgynevezett belső aranyér fő tünete a vérzés, am ilegtöbbször panaszmentes, azonban a külső aranyér fájdalmas, gyulladt állapot, amivel mindenképpen orvoshoz kell fordulni. Sok betegségről, köztük az aranyérről nem merünk vagy nem szeretünk beszélni, pedig nagyon fontos lenne!
Az aranyér a végbélnyílás nyálkahártyája alatt elhelyezkedő vénás fonatból alakul ki. Az aranyeres csomók a végbél és a végbélnyílás falában keletkező vénatágulatok, melyek begyulladhatnak, vérezhetnek, megnagyobbodhatnak, néha kifordulnak vagy véralvadék képződhet bennük, és ilyenkor fájdalmassá válnak. Attól függően, hogy a végbél záróizmától merre helyezkednek el, külső vagy belső aranyérről beszélhetünk.
Sokan úgy hiszik, aranyeres panaszokkal nem célszerű sportolni. Valójában a rendszeres, nem túlságosan megerőltető mozgás a megelőzésben és a gyógyulásban is sokat segíthet.
Azt viszont fontos tudni, hogy kerülni kell a túl nagy erőkifejtéssel járó sportokat, nem szabad például súlyt emelni vagy ugrálni –
legalábbis a teljes gyógyulásig.
Az életmódon kívül a már kialakult aranyérnél nagy szerepet kap a gyógyszeres terápia (alkalmazhatunk kúpokat, kenőcsöket), ami csökkenti a fájdalmat, a gyulladást, segíti az erek összehúzódását. A sebészeti beavatkozás mérlegelés kérdése, a betegség stádiumától függ.
Az aranyér okai:
Az elsődleges ok örökletes kötőszöveti gyengeség lehet. A leggyakoribb közvetlen kiváltó ok talán a székelés közbeni erőlködés, ami székrekedés esetén természetesen gyakrabban fordul elő, így tehát a táplálkozás – különösen, ha kevés rostot eszünk –, szintén kiválthatja a panaszokat.
Dózsa-Kádár Dóra