• 2025. április 26., szombat

Az életmódváltás is segít a szezonális depresszió leküzdésében


2021.12.03

A szezonális depresszió minden évben azonos időszakban, jellemzően késő ősszel vagy tél elején jelentkezik, és csak a naposabb tavaszi-nyári hónapok beköszöntével enyhül. A fényterápiát, a gyógyszeres kezelést és a pszichoterápiát is magában foglaló kezelés mellett mi magunk is tehetünk a tünetek enyhítéséért.



Aszezonális depresszió pontos oka egyelőre ismeretlen. Feltételezések szerint a genetikai, életkori sajátosságok mellett a szervezet kémiai egyensúlyának felborulása is szerepet játszik a kialakulásában, amihez az évszakváltás és a napfény hiánya egyaránt hozzájárul. 

Legfőbb tünetei a reményvesztettség, ingerlékenység, a tartósan rossz hangulat, az alacsony energiaszint, a társas kapcsolatok elhanyagolása, koncentrálási és döntéshozatali nehézségek, az érdeklődés elvesztése az addig kedvelt dolgok iránt, aluszékonyság, illetve különös vágy a szénhidrátban gazdag ételek iránt. 

Ha a tünetekből egyidejűleg több is jelentkezik, és az állapot tartóssá válik, ajánlatos orvoshoz fordulni, mert a kezeletlen betegség akár tartós depresszióhoz, szociális elszigetelődéshez, iskolai vagy munkahelyi problémákhoz vezethet. 
Kezelés és életmódváltás

Az alábbi életmódbeli változtatásokat szintén érdemes kipróbálni a kevésbé súlyos szezonális depresszió enyhítésére, illetve a fényterápia és a gyógyszeres kezelés hatásának fokozására.

  1. Húzódjon minél közelebb az ablakhoz, az esti órákban pedig használjon minél több fényforrást. 
  2. Töltsön időt a friss levegőn. Még a felhős napokon is jót tesz a természetes fény.
  3. Mozogjon rendszeresen: a fizikai aktivitás csökkenti a stresszt és az ingerlékenységet. 
  4. Pihenjen sokat, étkezzen egészségesen. Ne használjon alkoholt vagy drogokat hangulatfokozónak.
  5. Ha a járványhelyzet engedi, járjon társaságba: barátai, ismerősei támogatást nyújthatnak, és sokat javíthatnak a hangulatán.
  6. Ha megteheti, utazzon napos, meleg helyre.

Ha a tünetek súlyosak, az orvos valószínűleg antidepresszánsok szedését írja elő. Emellett bevett gyógymód a fényterápia is. Ennek során különböző színű fényekkel világítják meg a testet, ami növeli az agy szerotoninszintjét, és javítja a hangulatot. Ugyancsak hatásos a pszichoterápia, ami hozzájárul a rossz gondolatok, viselkedési minták felismeréséhez és átalakításához. 

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Miért egészséges naponta enni 1 tojást? Gyógyhír Magazin

A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája