

A szezonális depresszió minden évben azonos időszakban, jellemzően késő ősszel vagy tél elején jelentkezik, és csak a naposabb tavaszi-nyári hónapok beköszöntével enyhül. A fényterápiát, a gyógyszeres kezelést és a pszichoterápiát is magában foglaló kezelés mellett mi magunk is tehetünk a tünetek enyhítéséért.
Aszezonális depresszió pontos oka egyelőre ismeretlen. Feltételezések szerint a genetikai, életkori sajátosságok mellett a szervezet kémiai egyensúlyának felborulása is szerepet játszik a kialakulásában, amihez az évszakváltás és a napfény hiánya egyaránt hozzájárul.
Legfőbb tünetei a reményvesztettség, ingerlékenység, a tartósan rossz hangulat, az alacsony energiaszint, a társas kapcsolatok elhanyagolása, koncentrálási és döntéshozatali nehézségek, az érdeklődés elvesztése az addig kedvelt dolgok iránt, aluszékonyság, illetve különös vágy a szénhidrátban gazdag ételek iránt.
Ha a tünetekből egyidejűleg több is jelentkezik, és az állapot tartóssá válik, ajánlatos orvoshoz fordulni, mert a kezeletlen betegség akár tartós depresszióhoz, szociális elszigetelődéshez, iskolai vagy munkahelyi problémákhoz vezethet.
Kezelés és életmódváltás
Az alábbi életmódbeli változtatásokat szintén érdemes kipróbálni a kevésbé súlyos szezonális depresszió enyhítésére, illetve a fényterápia és a gyógyszeres kezelés hatásának fokozására.
Ha a tünetek súlyosak, az orvos valószínűleg antidepresszánsok szedését írja elő. Emellett bevett gyógymód a fényterápia is. Ennek során különböző színű fényekkel világítják meg a testet, ami növeli az agy szerotoninszintjét, és javítja a hangulatot. Ugyancsak hatásos a pszichoterápia, ami hozzájárul a rossz gondolatok, viselkedési minták felismeréséhez és átalakításához.
Szerdahelyi Krisztina