• 2025. április 26., szombat

Amit az inkontinenciáról tudni kell


2025.01.08

Sokan eltitkolják inkontinenciájukat, pedig olyan állapotról van szó, ami sokakat érint, és aminek a kezelésére többféle módszer is létezik.



Számos súlyos betegség meghúzódhat az akaratlan vizeletcsepegés mögött, amit szaknyelven inkontinenciának hívunk. A közhiedelemmel ellentétben nemcsak a nőket, hanem a férfiakat is érinti, és bármely életkorban előfordulhat. Nem is ritka a jelenség: Európában a nők 26, és a férfiak 24 százalékát érinti. Amikor gyakran tapasztalunk vizeletcsöpögést, érdemes felkeresni háziorvosunkat és őszintén beszélni a helyzetről, hiszen lehet akár cukorbetegség, prosztatadaganat jelzőtünete.

Az inkontinenciának számos hajlamosító tényezője van, például a menopauza időszakában vagy a terhesség utolsó trimeszterében gyakoriak a tünetek. Kismedencei műtétek vagy akár kemoterápiás kezelés után is számíthatunk a megjelenésükre. Mi magunk is tehetünk az inkontinencia ellen. Sokat segít az optimális testsúly elérése, a nehéz fizikai aktivitás kerülése, a tartós köhögéssel járó betegségek gyógyítása, a megelőző jellegű gáti torna a szülések után és bizonyos – a húgycső zárási nyomását csökkentő – gyógyszerek elhagyása.

Hogyan segít a szakorvos? 
Ha az inkontinencia minden erőfeszítésünk ellenére sem múlik, érdemes háziorvosunkhoz fordulnunk. A szakember néhány szakszerű kérdés feltevésével el tudja dönteni, hogy szükség van-e komolyabb urológiai kivizsgálásra. Az inkontinencia kezelése során szóba jöhet egyebek mellett a műtét, a gyógyszeres kezelés, az elektromos stimuláció és a lézeres kezelés. Kiemelten fontos, hogy őszintén válaszoljunk az orvos kérdésekre, és ne érezzük kényelmetlenül magunkat. Ebben az állapotban nincs semmi szégyellnivaló. 

Lehetséges, hogy a kellemetlen tünetekkel együtt kell élnünk, ekkor sem kell azonban aggódnunk, hiszen léteznek direkt erre a célra kifejlesztett speciális betétek, és nem is csak nőknek. Fontos azzal is tisztában lenni, hogy az egészségügyi betétek, egyéb megoldások (pl. zsebkendő) gyakran nem megfelelőek. Nem zárják magukba a szagokat, a híg vizelet hatására meggyűrődhetnek, és folyamatosan nedvesek maradnak, ami újabb betegségek forrása lehet.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Túlsúlyunk árát veséink fizethetik meg Gyógyhír Magazin

Gyengeség, hányás, só utáni sóvárgás lehet az Addison-kór tünete Gyógyhír Magazin

Az 5 legfontosabb dolog, amit érdemes tudni a krónikus vesebetegségről Gyógyhír Magazin

Hazánkban 1,5 millió embert érint az idült vesebetegség Gyógyhír Magazin

Fázás - felfázás? Készüljünk az őszre! Gyógyhír Magazin

Előzzük meg a felfázást! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája