• 2025. április 26., szombat

Rejtegetett cseppek: szégyenkezés helyett kezelés


2021.11.29

„Pár csepp a nadrágomba került… De hát olyan jót nevettem éppen!” „Apró baleset volt, nem hiszem, hogy máskor is elő fog fordulni.” A vizelettartási zavarok kezdetben rendszerint enyhe tünettel, alkalomszerűen jelentkeznek, és a legtöbben a szőnyeg alá söprik a problémát… Ön ne tegye! Ha csak pár csepp vizelete is távozik akaratlanul, ne szégyellje, beszéljen róla orvosával!



NINCS MIT SZÉGYELLNI RAJTA
Az akaratlan vizeletvesztés (szaknyelven: inkontinencia) igen általános tünet: előfordulása olyan gyakori, mint a szénanátháé! Magyarországon összesen kb. 6-700 000 ember küzd enyhe, középsúlyos vagy súlyos vizelettartási zavarral. Ezért az inkontinenciát az Egészségügyi Minisztérium népegészségügyi problémává nyilvánította*.

Ha ön is tapasztalt már hasonló tünetet, gondoljon arra, hogy nincs egyedül, egyáltalán nem kell szégyenkeznie. Rejtőzködés helyett kérjen segítséget háziorvosától vagy nőgyógyász, urológus szakorvostól!

MIT KOCKÁZTAT AZ ELHALLGATÁSSAL?
A tünetek súlyosbodását, esetleges szövődmények fellépését, illetve további betegségek kialakulását. Azok a bizonyos, rettegett és rejtegetett cseppek ugyanis súlyos betegségek jelzőtünetei is lehetnek! 

A rejtegetés, nem megfelelő ellátás következménye a sokszor drasztikusan romló életminőség. Gondoljon csak bele, milyen úgy élni, hogy folyamatosan mosdót keres, vagy retteg, hogy bárki észreveszi az „árulkodó” szagokat…

A „lebukástól” való félelem miatt az érintettek lemondják programjaikat, így sérülhetnek családi és társas kapcsolataik. A folyamatos szorongás miatt romolhat teljesítményük a munkában. Visszahúzódóvá válhatnak, akár depresszió is kialakulhat náluk. Súlyos bőrproblémák is felléphetnek a nem megfelelő védőmegoldások használata miatt. Ezeket gyakrabban kell cserélni, így anyagi terheik is növekedhetnek.

MIT ÉS MIKOR TAPASZTALHAT?
Sokan akkor tapasztalják néhány csepp vizelet akaratlan távozását, amikor köhögnek, tüsszentenek, nevetnek, ugrálnak, felemelnek valamit. 
Másoknál olyan gyakori és hirtelen vizelési inger jelentkezik, hogy nincs idő eljutni a WC-ig, ezért ismét megtörténik a „baleset”. 
Idős korban azért is gyakori lehet a vizeletvesztés, mert a mozgás már nehézkes, az érintett nem mindig éri el időben a mellékhelyiséget.

MI LEHET A KIVÁLTÓ OK?
A medencefenék izmai valamilyen okból meggyengülnek, és nem tudják megfelelően ellátni feladatukat. 

Ez a kiváltó ok lehet túlsúly (a hasra rakódott zsírtömeg növeli a hólyagra gyakorolt nyomást), cukorbetegség szövődménye (idegkárosodás), időskor (az izmok gyengébb tartása), terhesség, többszöri szülés (rendszerint átmeneti panaszokkal), mozgásszegény életmód (túlsúlyt eredményezhet), menopauza (hormonális változások), prosztata-megbetegedések vagy például dohányzás (a rendszeres köhögés pluszterhelés az altestnek). 

MIT TEGYEN, HA ÖN VAGY KÖZELI HOZZÁTARTOZÓJA ÉRINTETT? 
Jelezze a tüneteket! Bármilyen mértékű akaratlan vizeletcsepegés, vizeletelfolyás esetén forduljon orvoshoz! Akár már egy-két cseppnél is! 
A háziorvos, az orvosasszisztens, a nőgyógyász vagy az urológus szakorvos néhány kérdéssel feltárja a problémát, eldönti, szükség van-e további vizsgálatokra, illetve segít a védőeszköz kiválasztásában.

MILYEN A HELYES ESZKÖZ?
Csak a megfelelő kivitelű, méretű és kapacitású betét vagy (súlyos esetben) pelenka jelent eredményes mindennapi megoldást.

A hölgyek közül sokan tüneteikre a megszokott tisztasági betétet használják. Helytelenül! Az egészségügyi (intim), illetve a tisztasági betéteket jóval kisebb mennyiségű és más minőségű folyadék felszívására tervezték, nem a vizelet befogadására. 

A speciális inkontinencia-betétek méretre, formára ugyan a tisztasági és egészségügyi betétekre emlékeztetnek, ám olyan plusztulajdonságaik is vannak, amelyek miatt csak ezek alkalmasak a tünetek kezelésére.

Egyszerre nagyobb mennyiségű híg folyadékot (vizelet, szülés utáni váladék) is képesek elnyelni és magukba zárni. Felületük gyorsan a betét belsejébe vezeti a nedvességet, így felszínük mindig száraz marad. Kialakításuknak köszönhetően még a kellemetlen szagokat is magukba zárják.

Több méretben is megtalálhatók a gyógyszertárakban, így patikusi segítséggel biztosan megtalálhatjuk a számunkra leginkább megfelelőt.

Foglaljuk tehát össze még egyszer: 

  1. A „kis balesetekből” nagy, az egész életvitelre kiható problémák lehetnek.
  2. Szégyenkezés helyett a tüneteket jelezni kell!
  3. A panaszok speciális, személyre szabott eszközökkel kezelendők.

TENA Lady inkontinenciabetétek.
A TENA Lady betétek gyógyászati segédeszközök.
A cikk megjelenését az Essity Hungary Kft. támogatta.

*2020. EüK. 15. szám EMMI irányelv, Az Emberi Erőforrások Minisztériuma egészségügyi szakmai irányelve a felnőttkorban előforduló, nem neurogén eredetű vizeletinkontinenciáról


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Tavaszi feltöltődés – kezdd apró lépésekkel a megújulást! Gyógyhír Magazin

Sütés-főzés kockázatok nélkül – így lehet füstmentes az ünnep Gyógyhír Magazin

Egészséges csontok a változókor után is (x) Gyógyhír Magazin

Langyos, meleg, forró – tények és tévhitek a klímaváltozásról Gyógyhír Magazin

Az ártalomcsökkentés széles skálán mozog: az egészségedről te döntesz! Gyógyhír Magazin

Lehet, hogy eddig te is rosszul szellőztettél – és nem is tudsz róla! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája