

„Obesity calls for actions”, vagyis „Akciókat követel az elhízás!” mottóval rendezte meg a Magyar Elhízástudományi Társaság októberben a VIII. Közép-európai Elhízástudományi Kongresszust virtuális formában.
A kétévente megszervezett nemzetközi rendezvénysorozat idei fővédnöke: Dr. Áder János Köztársasági Elnök, védnöke pedig Dr. Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár. A konferencia egyben a Covid-19 pandémia miatt 2020-ban elmaradt XXVIII. MET Kongresszus is volt.
A kétnapos angol nyelvű kongresszuson a megnyitó előadásokat követően 9 szekcióban összesen 53 prezentáció, valamint 7 poszter prezentáció tárgyalta az elhízástudomány széles spektrumát az elméleti tudományoktól a klinikai összefüggéseken keresztül, a környezeti hatások és életmód attitűdök kérdéséig.
A nemzetközi virtuális kongresszuson 16 ország szaktekintélyei adtak elő, a referálók több mint 50 százaléka hazánkat képviselte. Jelen voltak a többi V4 ország delegáltjai –Csehország, Szlovákia, Lengyelország – de felszólaltak szakemberek a világ számos országából, így például az Amerikai Egyesült Államoktól Franciaországon, az Egyesült Királyságon, Ausztrián, Görögországon, Törökországon, Portugálián az Egyesült Arab Emírségeken át, még Indiából is.
A nemzetközi hírű szakemberek új eredményekről is beszámoltak, így például a chronobiológia és metabolikus elváltozások összefüggéseiről, vagy az elhízás és daganatos betegségek kapcsolatáról. Megvitatták a korszerű megelőzés, valamint a gyermekkori obezitás kérdéseit is. Terítékre kerültek egyes országok jó gyakorlatai is a dietetikai, mozgásterápiás, vagy sebészeti megoldások részletes tárgyalásával.
Az Európai Elhízástudományi Társaság (EASO) elnöke, Jason Halford professzor a COVID-19 pandémia és obezitás összefüggéseiről, továbbá az EUROPEANS tanulmány eredményeiről számolt be, hangsúlyozva a túlsúllyal élő személyek stigmatizáció mentes ellátásának szükségességét az eredményes kezelés érdekében. A Kongresszust az európai betegszervezet (ECPO) nemzeti képviselői – köztük a magyar elnök – is köszöntötte.
A hazai előadók közül érdemes kiemelni Dr. Barna Istvánt, aki átvehette Halmy László, a hazai obezitológia megalapítójának emlékérmét a MET elnökségétől, és aki a MÁESZ Szakmai Bizottságának elnökeként beszámolt Magyarország Átfogó Egészségügyi Szűrőprogramjának 10 éves eredményeiről az elhízással összefüggésben.
Bemutatkozott az ALSAD elnevezésű magyar fejlesztésű nemzetközi díjas prevenciós szoftver-fejlesztés, vagyis egy Automatikus Diéta- és Életmód-tanácsadó Alkalmazás a mesterséges intelligenciára támaszkodva, továbbá a résztvevők megismerkedhettek a 4-10 éves magyar gyermekek táplálkozási szokásaival is, egy részletes felmérés tapasztalatainak alapján.
A kétnapos nemzetközi tanácskozás ismét nyomatékosította, hogy az elhízás megelőzéséhez és kezeléséhez elengedhetetlen a multidiszciplináris szemlélet, és legalább ilyen fontos a sürgető társadalmi összefogás világszerte.