• 2025. április 26., szombat

Hallásprobléma is okozhatja a gyerekek figyelmetlenségét


2024.10.04

Egy hónapja indult az iskolaszezon, sokan ilyenkor szembesülnek azzal, hogy gyermekük rosszul teljesít vagy figyelmetlen az órákon, esetleg egyéb magatartászavarokat mutat. A szülőknek, tanároknak ritkán jut eszükbe, hogy akár a gyerek hallásával is lehet probléma.



Mindenképpen oda kell figyelni arra, ha nehézséget jelent a gyerekeknek a koncentrálás. Természetesen sokféle ok állhat a háttérben, azonban egy egyszerű, gyors és teljesen fájdalommentes hallásvizsgálattal kideríthetjük, nem átmeneti vagy tartós halláskárosodás okozza-e a figyelmetlenséget. A tesztek megmutatják, hogy van-e hallássérülés akár az egyik, akár mindkét fülnél, és diagnosztizálják a hallásvesztés típusát, mértékét. Ez alapján pedig a szakemberek megállapítják, hogy milyen módszerrel gyógyítható a sérülés, milyen technológiát igényel a hallásjavítás (például hallókészülékek, implantátumok stb.), és hogy a hallásvesztés miként befolyásolja a kommunikációt. 

Kétféle hallásteszt-csoportot különböztetünk meg: az objektív és szubjektív hallásvizsgálatot. Eredményességüket tekintve azonosak, a különbség csak annyi, hogy míg az objektív vizsgálat nem igényli a gyerekek közreműködését, a szubjektív igen.

Az objektív hallásvizsgálat
Az objektív hallásvizsgálatnál nem kell válaszokat adni, ezért általában újszülötteknél és egészen kicsi gyermekeknél hatékony, vagy akkor alkalmazzák, ha az egyéb tesztek nem vezettek egyértelmű eredményre, illetve ha szeretnénk megerősíteni a szubjektív vizsgálatok eredményét.

ABR-vizsgálat (Auditory Brainstem Response): Felnőttek és gyermekek számára is hatékony vizsgálati módszer, melynek során nem szükséges a páciens válasza. Az ABR méri a hang hatására kiváltott elektromos jel – hallóidegen keresztül történő – agyba jutását, ami jelzi a hallóképességet. Alapvetően nem hallásteszt, de méri a hallásvesztést. Fülhallgatón keresztül játszanak le bizonyos hangokat, rögzítik és elemzik a válaszreakciókat, és megállapítják a hallás érzékenységét.

OAE-teszt (otoakusztikus emisszió): A belsőfülben található szőrsejtek működését vizsgálja. A fülbe jutó hang megrezegteti a szőrsejteket, a mozgás pedig felerősíti a hangokat, melyek így könnyebben jutnak a belső fülbe. Az OAE-teszt szűrővizsgálatként és diagnosztikai tesztként is használható. Egy szondamikrofont helyeznek a külső hallójáratba, ami rögzíti a belső fül (csiga) reakcióit.

Tympanometria: Megmutatja, hogyan működik a középfül és a dobhártya, illetve megállapítja, van-e folyadék a fülben, vagy lyukas-e a dobhártya. A vizsgálat során enyhén levegőt juttatnak a fülbe, hogy nyomás keletkezzen, így mérve a dobhártya rugalmasságát.

Akusztikus reflex teszt: A vizsgálat a középfülben lévő izom működését méri. Puha füldugót helyeznek a külső hallójáratba, és hangos zajokkal stimulálják az izomműködést.

Szubjektív hallásvizsgálat
Ez a vizsgálattípus azoknál a gyermekeknél és felnőtteknél alkalmazható, akik közreműködőek a teszt során, és válaszolni, reagálni tudnak bizonyos hangokra.

Vizuális megerősítéses hallásvizsgálat: A vizsgálat 6 hónap és 2,5 év közötti gyerekek számára ajánlott. Azt vizsgálja, hogy a gyermek fejhallgatón vagy hangszórón keresztül hogyan hallja a különböző hangokat, és miként válaszol rájuk. A gyerekek automatikusan a hangforrás felé fordítják a fejüket, így adnak visszaigazolást, hogy az adott játékból vagy videóból érkező hangokat meghallották-e.

Játék audiometriás hallásvizsgálat: A vizsgálat 2,5–5 év közötti gyerekeknek ajánlott. A gyermeket itt már bevonják a vizsgálatba: hang hatására feladatot kell végrehajtania, például egy kockát kell bedobnia a kosárba.

Tisztahang audiometria: Ezt a hallásvizsgálatot általában 5 évnél idősebbeknél végzik. A folyamat hasonló az előbbiekhez, a hangok fejhallgatón vagy hangszórón érkeznek, és a páciensnek egy gomb megnyomásával kell jeleznie, hogy hallotta-e.

Amikor a háttérzajok zavarják a koncentrációt
Legjobb esetben a hallásvizsgálaton megnyugtató eredmény születik, és kiderül, hogy a gyermek hallása ép, mégis előfordulhat, hogy a figyelemzavart a környező hangok okozzák. Ma már erre is van megoldás. Léteznek olyan fülbe helyezhető készülékek, amelyeket kifejezetten koncentrációs nehézségekkel küzdő gyermekek számára fejlesztettek ki, hogy a környezeti zajok kiszűrésével érthetőbbé tegyék a tanár beszédét, és támogassák a gyermek összpontosítását. A készülék egyoldali hallásvesztéssel, auditív feldolgozási zavarral vagy autisztikus spektrumzavarral élő gyermekeknek egyaránt segítséget nyújthat a kommunikációban és a tanulásban.

Szerdahelyi Krisztina
 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Miért ne végezzük otthon a fültisztítást? Gyógyhír Magazin

Már az idegeire megy a fülzúgás? Ne halogassa a megoldást! Gyógyhír Magazin

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszai Gyógyhír Magazin

Komoly betegségekre is figyelmeztethet a szaglás csökkenése Gyógyhír Magazin

A gyertya az ünnepi asztalra való, nem a fülbe Gyógyhír Magazin

Miért baj, ha túl gyakran használja az asztma rohamoldó szereket? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája