• 2025. április 26., szombat

Testnek és léleknek is jó az úszás


2024.06.24

Az úszás minden korosztály számára előnyös mozgásforma. Segít megőrizni a fizikai erőnlétet, miközben jótékony hatása a mentális egészségre is kiterjed. Számos érv szól amellett, hogy a nyár elmúltával is érdemes megváltani az uszodabérletet.



Fizikai aktivitásunkat és egészségünket úgy őrizhetjük meg leginkább, ha a rendszeres testmozgást a hétköznapok részévé tesszük. A 19–64 éves korosztálynak heti 150 perc mérsékelt aerob aktivitást ajánlanak a szakemberek. Legjobb, ha mindenki azt a mozgásformát választja, amelyben a legnagyobb örömét leli. Sokaknak ez éppen az úszás. 

Az egész testet átmozgatja
Az úszás szinte az összes nagyobb izomcsoportot megmozgatja, hiszen az embernek minden úszásnemnél használnia kell a karját, a lábát és a törzsét is. Emellett növeli a pulzusszámot, anélkül hogy megterhelné a testet, javítja az erőnlétet, feszesíti az izmokat és fokozza a fittséget. Mint egy jó kardioedzés, az úszás a szívet, a tüdőt és a keringési rendszert is támogatja, és hozzájárulhat a vérnyomás csökkenéséhez. Ráadásul kalóriaégetésre is kiváló.

Kíméli az ízületeket
Sérüléssel vagy betegséggel, például ízületi gyulladással küzdőknek nehézséget okozhat a nagy terheléssel járó testmozgás. Ilyenkor is érdemes az úszásra gondolni, hiszen a víz felhajtóereje csökkenti az ízületekre nehezedő nyomást. 
Szklerózis multiplexben szenvedő betegeknek is előnyös lehet a víz által nyújtott támasz és az enyhe közegellenállás. Egy 2012-es spanyolországi tanulmány szerint jelentősen csökkent a fájdalom, a fáradtság és a depresszió azoknál a 18–75 év közötti szklerózis multiplexes pácienseknél, akik egy 20 hetes úszóprogramban vettek részt. 

Jótékonyan hat a mentális egészségre
Az aerob testmozgás endorfint szabadít fel, ami javítja a kedélyállapotot, és remek módja a stressz és a szorongás oldásának. Egy demenciában szenvedők bevonásával végzett 2014-es vizsgálat azt találta, hogy azoknak, akik 12 héten keresztül rendszeresen úsztak, javult a hangulatuk. Más tanulmányok pedig azt is igazolták, hogy álmatlanságban szenvedő, mozgásszegény életmódot folytató idősebb felnőttek jobb alvók lettek, miután beiktatták hétköznapjaikba a rendszeres testmozgást.

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Miért egészséges naponta enni 1 tojást? Gyógyhír Magazin

A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája