

A szív- és érrendszeri betegségek a világ első számú gyilkosai: évente 18,6 millió ember halálát okozzák. Erre szeretné felhívni a figyelmet a Szív Világszövetség, amelynek kezdeményezésére minden év szeptemberének utolsó vasárnapján megrendezik a Szív Világnapját. Idén ez szeptember 29-ére esik.
Az 1998-ban alakult Szív Világszövetség (World Heart Federation, WHF) a WHO-val szoros együttműködésben azon dolgozik, hogy hozzásegítse az embereket a szívbetegségek és a stroke megelőzéséhez, s ezáltal a hosszabb és egészségesebb élethez.
A szövetség magyar tagjai – a Magyar Kardiológusok Társasága (MKT) és a Magyar Nemzeti Szívalapítvány (MNSZA) – a Szívünk Napján hívja fel a figyelmet a szív- és érrendszeri megbetegedések kiemelkedő gyakoriságára és a megelőzés lehetőségeire.
Idén a Szívünk Napját új helyszínen, a Testnevelési Egyetemen rendezik meg szeptember 26-án. A nagyszabású családi, egészségmegőrző eseményen a kardiológiához kapcsolódó kiállítók, interaktív és szórakoztató programok, kardiovaszkuláris szűrővizsgálatok, véradás, színpadi fellépések, szakmai előadások és kerekasztal-beszélgetések várják az érdeklődőket.
hirdetés
Vigyázzunk egymásra
A Szív Világszövetség szerint a világon mintegy 520 millió embert érint a kardiovaszkuláris betegségek valamilyen formája, s őket az elmúlt időszakban fokozottan fenyegette a Covid–19 súlyos formáinak kialakulása. Sokan elszigetelődtek a barátaiktól, családtagjaiktól, és attól is féltek, hogy részt vegyenek az esedékes rutin- vagy a sürgősségi vizsgálatokon. Ezért a WHF az idei Szív Világnapján arra kéri a világot, hogy „használjuk a szívet kapcsolatteremtésre”, amiben az egészségügy digitális lehetőségei is komoly segítséget jelentenek.
A digitális hálózatok képesek összekötni a betegeket a családdal, a barátokkal, az orvosokkal és a gondozókkal. Akár járvány van, akár nincs, senkinek sem lenne szabad egyedül éreznie magát, ezért használjuk a technológiát az elszigeteltség és az ellátásban mutatkozó hiányosságok leküzdésére – hívja fel a figyelmet a Szív Világszövetség.
Vigyázzunk a szívünkre az egészséges táplálkozással, a dohányzás elhagyásával, a rendszeres testmozgással – a digitális eszközök, például a telefonos alkalmazások és a viselhető eszközök pedig abban is segíthetnek, hogy célunk elérésében motiváltak és kitartók maradjunk.
Szerdahelyi Krisztina