• 2025. április 29., kedd

A kaland csak most kezdődik!


2025.03.13

A társasági élet a gyermekkortól segíti a kommunikációs készségek kialakítását, a kapcsolatok erősítését és a közösségi érzés megteremtését. Mindez végigkíséri életünket, és jelentősége az életkor előrehaladtával sem csökken. Sőt ha lehet, idős korban még fontosabb, hogy elkerüljük a társadalmi elszigetelődést.



Rohanó hétköznapjainkban egyre kevesebb idő jut az idősekre, különösen, ha a családtól távol élnek. A felelősen gondolkodó gyermekekben előbb-utóbb felmerül a kérdés: mit tehetnek idős szüleik kényelméért és biztonságáért? Az egyik megoldást az idősotthonba költözés jelenti, ami természetesen az egész család számára komoly döntés. 

Sokan úgy érezhetik, hogy ezzel a lépéssel függetlenségük feladására kényszerülnek, ami egy korszak végét jelenti számukra. Pedig a dolgot meg is lehet fordítani: a kaland csak most kezdődik! Az otthonokban nyújtott szakszerű ellátásnak köszönhetően végre megszabadulhatnak a szorongástól, az egyedülléttől, a háztartás és az egyéb kötelezettségek terheitől, hogy kortársaiktól körülvéve, új impulzusokkal gazdagodva, kényelmesen és biztonságban éljenek.

A közösség gyógyít
Ma már tudjuk, hogy az időskori depresszió egyik fő oka a társadalmi elszigeteltség. Bár a magány bármely életkorban megviselheti az embert, az életmódváltozás és a meggyengült fizikum okozta kiszolgáltatottság miatt az idősebbeknél fokozott kockázattal jár. Az újrainduló közösségi élet azonban erre is gyógyír: társaságba kerülve az idősek ismét szeretve, sőt fontosnak érezhetik magukat. Az együtt töltött idő, a társas tevékenységek, a beszélgetések, a közös szórakozás pedig nemcsak a mentális, de a fizikai egészségre is kedvező hatást gyakorolnak. Ennek köszönhetően a korábban elszigetelten élő idősek fizikai állapota is javulhat, amiben a könnyű mozgás – séta, gyógytorna, kertészkedés – is szerepet játszhat. 

A gondoskodás ereje
Az intézmények általában elkötelezettek amellett, hogy barátságos, otthonos környezetet teremtsenek, ahol mindenki a közösség fontos részének érzi magát. Bár a bentlakók hasonló diagnózissal rendelkezhetnek, mindenki más-más élettapasztalattal a háta mögött érkezik. Ezért a korszerű idősotthonokban az egyedi fizikai, szociális és érzelmi szükségletekhez igazítják az ellátást, miközben gondoskodnak róla, hogy minden egyes nap értelmes tevékenységgel teljen.

Jellemzően a speciális igényű, mozgáskorlátozott, nagyothalló vagy demenciával küzdő lakókra is gondolnak a külön nekik szervezett foglalkozásokkal. Az egyedülléttől és az önellátás gondjaitól megszabaduló idősek pedig ismét élhetnek a hobbijuknak, esetleg új érdeklődési területeket fedezhetnek föl, vagy új tevékenységekbe foghatnak – ami hozzájárul ahhoz, hogy minél tovább élvezzék az életet, és megőrizzék függetlenségüket és aktivitásukat. 

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Mi lett volna, ha…? Gyógyhír Magazin

Amikor az otthonban itthon lehetünk … Gyógyhír Magazin

Változó idősek, változó idősotthon Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája