• 2025. április 26., szombat

Nyerjük vissza a mozgás örömét!


2024.07.10

Beköszöntött a kora nyár, amikor a természet harsog körülöttünk, és fű, fa, virág a szabadba csábít. Végre indulhatunk túrázni, kocogni, biciklizni vagy kertészkedni – csak bírják az izmaink és az ízületeink!



Vannak, akiket mozgásszervi panaszaik a legszebb időben is visszatartanak a szabad levegőn végzett mozgás örömétől. Akinek sajognak az ízületei, az többnyire nem gondol rá, hogy éppen a fizikai aktivitás javítana az állapotán. Pedig ilyenkor is érdemes rávenni magunkat a kíméletes mozgásra, ami segít az izmok erősítésében, és hajlékonyabbá teszi az ízületeket. A megfelelő mozgásforma növeli és fenntartja a csontok sűrűségét, erősíti az inakat és a kötőszalagokat, és még a rossz testtartást is korrigálja. 

Ne feledjük, hogy mozgás nélkül egészséges porcanyagcsere sincsen: rendszeres terhelés szükséges ahhoz, hogy az ízületi folyadékból a tápanyagok bejussanak a porcba, a salakanyagok pedig távozzanak. Így a tápanyagok szinte „megolajozzák” az ízületeket. 

Sportoljunk kíméletesen 
A lényeg, hogy a mozgással ne terheljük túl az ízületeket, mégis serkentsük a vérkeringést, és erősítsük az ízületeket rögzítő, stabilizáló izmokat. Jól fejlett izomzat esetén a ficamok kockázata is jóval kisebb, míg a gyenge izomzat az ízületek károsodásához, hosszú távon az ízületi porcok kopásához vezet. Akinek a csípője vagy térde kíméletre szorul, annak megfelelő sport lehet az evezés, a sétalovaglás, az úszás, a kerékpározás, a könnyű gyaloglás, a vízi gimnasztika vagy a gyógytorna.

Ezzel párhuzamosan illóolajokkal, gyógynövénytartalmú készítményekkel is hozzájárulhatunk az ízületi merevség enyhítéséhez – ezek elsősorban fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatásuk révén enyhítik a panaszokat. 

Gátló hatással bír többek között az árnika, az eukaliptusz, a fenyő, a kamilla, a mustár, a rozmaring vagy a vadgesztenye hatóanyaga. Használatuk külsőleg, krémek, balzsamok, bedörzsölőszerek formájában javasolt, mivel így a bőrön át közvetlenül jutnak el az érintett szövetekhez. 

A helyi fájdalomcsillapító és nyugtató hatás mellett a kezelés javítja az adott terület vérellátását, a szöveti anyagcserét, lazítja az izomzatot, és fokozza a kötőszövet rugalmasságát. 

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Miért egészséges naponta enni 1 tojást? Gyógyhír Magazin

A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája