

Annak, akinek idős kora vagy betegsége okán bizonytalan a mozgása, egy magas és mély fürdőkád legyőzhetetlen akadályt jelent. Túl nagyot kell lépni a belépéshez és a kiszálláshoz is, ez még a kapaszkodót használva is túl kockázatos mutatvány. De van megoldás!
Természetes, hogy az évek múlásával az izmok és az ízületek meggyengülnek, a mozgáskoordináció és az egyensúlyérzék is romlik, vagyis nem tudunk úgy mozogni, mint korábban. A fürdőszoba komoly veszélyeket rejthet, ezért érdemes felkészülni a váratlan helyzetekre, és arra, hogy biztonságossá alakítsuk az otthoni környezetet. Joggal merül tehát fel a kérdés: hogyan tehetjük akadálymentessé a fürdőszobánkat?
Kényelem és biztonság
A hagyományos kádak esetében nem csupán az a veszély fenyeget, hogy beverjük a kemény kádperembe a nehezen mozdítható végtagot, vagy elcsúszunk a kádban, fürdés után a csúszós padló is újabb kockázatot jelenthet. Ezt felismerve több gyártó is készít nyitható oldallal, ajtóval fürdőkádakat, ülőkádakat. Így nemcsak pénzt, de időt és energiát is spórolhatunk, hiszen elkerülhetjük, hogy a kádat zuhanyzóvá kelljen alakítani. Ez fontos szempont lehet például kórházi kezelés vagy hosszan tartó rehabilitáció után.
Az időskor biztonságát veszélyeztető tényezők
Tanácsok
Sok megszokott, mindennapi mozdulat, ami régebben természetesnek tűnt, a kor előrehaladtával veszélyt hordoz magában. Ha a mindennapi feladatokat megtervezzük, több lesz az esélyünk arra, hogy a kapkodást elkerüljük. Figyeljünk arra, hogy rendszeresen és változatosan étkezzünk, igyunk sok folyadékot, ezzel megelőzhetjük, hogy a vércukorszint hirtelen ingadozzon. Az időseknél fontos a vérnyomás-ellenőrzés is. A rendszeres testmozgás, torna, gyógytorna segít fejleszteni az egyensúlyérzéket. A megfelelő gyakorlatok elsajátításához kérjük gyógytornász segítségét!
Dózsa-Kádár Dóra