

Nem kell ahhoz órákig a tengerparton süttetni magunkat, hogy nyomot hagyjon rajtunk a napsugár. Időben érdemes beszélni arról, hogy mi történik a bőrünkkel, amikor leég, hogyan előzhetjük meg a bajt, és miért fontos, hogy az UV-sugárzás ellen védekezzünk akkor is, ha egyszerűen csak kimegyünk az utcára délidőben.
Anaptejről általában a nyár, a vízpart és a sütkérezés jut eszünkbe, hiszen legtöbben csak ekkor használjuk. Azonban az UV-sugárzás nem csak strandoláskor károsíthatja a bőrünket, leéghetünk sétálás, bevásárlás, piknikezés vagy szabadtéri sportolás közben is, ha nem védjük magunkat a káros sugaraktól.
A bőrünk nem felejt
Bőrünk kétféleképpen reagálhat a napfényre: lehet akut (azonnali), ilyen a napégés, illetve lehet krónikus, amely évek, évtizedek után jelentkezhet – a bőr elöregedését, ráncosodását okozva.
Megkülönböztetünk enyhe, némi bőrpírral járó, valamint közepes, apró hólyagok formájában jelentkező leégést. Súlyos leégéskor a bőr sötétpirossá, lilássá válik, a fájdalmas tüneteket pedig hidegrázás és láz is súlyosbítja.
Dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász tanácsa szerint a napégés után a legfontosabb a bőr szöveteinek hűtése, amivel a hólyagok kialakulása megelőzhető. Erre hűsítő tusolás, hideg vizes borogatás, hűsítő zselék alkalmazása a legjobb. A gyógyszertárakban, drogériákban is kapható, erre a célra kifejlesztett gyulladáscsökkentő készítmények hidratálják a bőrt, segítik a hólyagok alatt a bőr regenerációját.
A leégett bőrterületet ne kenjük be zsíros vagy olajos krémekkel, testápolókkal közvetlenül napozás után – tanácsolja a szakember –, ezek a szerek ugyanis eltömítik a pórusokat. A napégés meggyógyul, de egészségkárosító hatása hosszútávon is megmutatkozhat.
Dózsa-Kádár Dóra