

A vénás problémák hormonális okokból is jóval gyakoribbak a nőknél. A kánikula csak ront a helyzeten: nyáron fokozódhat a lábak dagadása, feszülése, amit súlyosabb esetben fájdalmak és görcsök kísérhetnek. Ilyenkor jó szolgálatot tesznek a vadgesztenyéből készült krémek, tinktúrák, amelyek csökkentik a nehézláb-érzést, és visszaadják a mozgás szabadságát.
Már az első tünetek megjelenése után iktassuk be az életmódunkba a rendszeres mozgást
Akut esetben a felszíni vagy mélyebben fekvő vénák trombózisáról van szó, míg hosszú távon – a vénák falainak és billentyűinek károsodása miatt – krónikus vénás keringési elégtelenség alakulhat ki. Ennek leggyakoribb következménye a vérpangás, az adott szakaszon terhelés hatására megjelenő ödémák, fájdalom, görcsök, súlyosabb esetben az elégtelen keringés miatt kialakuló fekélyek.
Ennél a betegségcsoportnál is nagyon fontos a megelőzés. Lehetőleg már az első tünetek megjelenése után iktassuk be az életmódunkba a rendszeres mozgást, a lábgimnasztikát, szükség szerint borogassuk vagy polcoljuk fel a lábunkat.
A panaszok megelőzésében, enyhítésében alapvetően három megközelítési mód létezik:
Emellett fontos lehet a véralvadás sebességének csökkentése és a nyirokkeringés serkentése is.
Vadgesztenye, a vénák gyógyítója
A vénás panaszokat enyhítő gyógynövények közül talán a legismertebb vadgesztenyemag, amely erősíti az érfalak belhártyáját, és csökkenti a kapillárisok áteresztőképességét. Gyógyhatására már a XVI. században felfigyeltek, akkor még szárítva vagy őrölve használták. Manapság már sokféle kenőcs és tinktúra készül belőle. A termésből izolált eszcin többek között gyulladáscsökkentő, perifériás keringést javító, a vénák rugalmasságát növelő, illetve értágító hatása miatt többféle betegség kezelésére alkalmas. Gyógyítható vele a visszérgyulladás, a visszeres lábszárfekély, csökkenti a nehézláb-érzést, emellett aranyérbántalmak, agyi műtétek utáni ödémák és egyéb mozgásszervi betegségek esetén is hatékony. Napjainkban a vadgesztenyét külsőleg főleg krémként, tinktúraként, belsőleg pedig standardizált készítmények formájában alkalmazzák.
Szerdahelyi Krisztina