• 2025. április 26., szombat

Balesetveszély: kényelem és biztonság


2025.03.08

Főleg idős korban kell jobban odafigyelni a hirtelen mozdulatokra, de fiatalon is érdemes felkészülni egy-egy váratlan helyzetre. Érdekes módon a legtöbb baleset éppen ott történik, ahol a legnagyobb biztonságban érezzük magunkat, vagyis otthon.



Felmérések szerint a lakás két legveszélyesebb helyisége a konyha és a fürdő. A baktériumoktól kezdve a hegyes tárgyakon és a csúszós felületeken át sok mindenre érdemes figyelni és megelőzni a balesetveszélyes helyzeteket.

Apróságok is segíthetnek
Szépség, praktikum és biztonság. Általában ezt a három irányelvet követjük, ha fürdőszobát építünk, vagy átépítünk. 
Különösen fontos szempont az utóbbi, ha idős ember is használja a fürdőt. Sok jó megoldás létezik már, hogy a fürdőszoba biztonságos, kényelmes legyen, és mégis szép maradjon. A biztonságossá tételhez nem feltétlenül kell az egész fürdőszobát átépíteni, főképp, ha erre nincs lehetőség. Olyan apróságokkal is megkönnyíthetjük az idősebbek életét, ha például a törölközőszárítót alacsonyabb helyre szereljük, vagy éppen érintés nélkül működő szappanadagolót veszünk. Az időseknek, betegségből lábadozóknak és a nehezebben mozgóknak az is nagy kihívás lehet, hogy belépjenek a kádba és kiszálljanak onnan. Ízületeik kevésbé hajlékonyak, elveszíthetik az egyensúlyukat, vagyis a magas kádperem akadály és veszélyforrás is egyben. 

Hagyományos kád helyett 
A hagyományos kádak esetében nem csupán az a veszély fenyeget, hogy beverjük a kemény kádperembe a nehezen mozdítható végtagot vagy elcsúszunk a kádban, hanem fürdés után a csúszós padló is újabb kockázatot jelenthet. Ezt felismerve több gyártó is készít nyitható oldallal, ajtóval fürdőkádakat, ülőkádakat. Így nemcsak pénzt, de időt és energiát is spórolhatunk, hiszen elkerülhetjük, hogy a kádat zuhanyzóvá kelljen alakítani. Ez fontos szempont lehet például kórházi kezelés vagy hosszan tartó rehabilitáció után. A speciális többszörös vízzárási eljárásnak köszönhetően nem kell tartani attól, hogy kifolyik a víz. A fürdőkádajtó befelé nyílik minden esetben, így a nyitásból eredő véletlenszerű „elárasztás” fizikailag kizárt. 

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Nyári veszélyek Gyógyhír Magazin

Kötéscsere biztonságosan és fájdalommentesen Gyógyhír Magazin

Sebkezelés okosan Gyógyhír Magazin

Sebek – jelek Gyógyhír Magazin

Minden sebet kezelni kell! Gyógyhír Magazin

A sebeket nem szabad elhanyagolni! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája