

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztálya idén a fekete nadálytövet választotta az Év Gyógynövényének. Az első alkalommal, 2013-ban a májtisztító, májvédő hatásáról is ismert máriatövis, más néven boldogasszony tövise nyerte el ezt a címet.
Forrasztófű, sarkosfű, összeplántálófű, feketegyökér… és még sorolhatnánk, a népnyelv számtalan leleményes névvel illeti a leggyakrabban fekete nadálytőként ismert gyógynövényt. Akár egy szecessziós plakát méltó szereplője is lehetne ez a szerényen szép vadvirág, amely mintha titkolni akarná, hogy milyen nagy segítség a házipatikában. A népi gyógyászatban évszázadok óta használják, de az utóbbi évtizedekben kivonatok formájában a modern orvoslásban is helyet kapott. Használata azonban kizárólag külsőleg ajánlott!
Tavasszal is jó segítség lehet
Itt a tavasz, a kerti munkák, a kerti partik, a kirándulások és „szükségszerűen” a szezonális balesetek ideje. Mindezek most banálisnak tűnhetnek a hétköznapok – egyáltalán nem hétköznapi – megpróbáltatásai mellett, de apró ficamok, rándulások, zúzódások esetén jó segítség lehet a fekete nadálytő.
Angol neve comfrey, mely a latin „confirmá”-ból (megerősíteni) származik. Ebből kitűnik, hogy a fekete nadálytő a csontokkal, illetve a csontrendszerrel összefüggő betegségekre javasolt gyógynövény. Már az ókori csatákban is használták főzeteit csonttörések és sebek kezelésére. Leginkább mocsarakban, lápréteken, nedvesebb ligeterdőkben érzi jól magát a májustól szeptemberig virágzó, bíbor- és rózsaszínű virágokat hozó 30-100 centiméter magas növény. Lándzsa alakú, nagy levelei szőröktől érdesek csakúgy, mint föld feletti hajtása. Gyógyászati célra gyökere és a májustól a fagyok beálltáig gyűjtött és szárított levelei használhatók.
Hogyan segít?
Hagyományosan zúzódások, csonttörések kezelésére használták, erre utal a növény egyik népies neve is (forrasztófű). Napjainkban hátfájás, ízületi fájdalom, húzódások és zúzódások kezelésre alkalmazzák. Az alternatív gyógyászatban igen előkelő helyet foglalnak el a fekete nadálytő kivonatának felhasználásával készült – elsősorban a mozgássérüléshez, ízületi és reumatikus elváltozásokhoz, betegségekhez társuló fájdalmak enyhítésére, a csonttörés utáni gyógyulási folyamat „felgyorsítására”, a túlterhelt izmok regenerálására használt – gyógytermékek. Az apróra vágott, friss levelekből készült borogatás kelésekre helyezve hatékonyan alkalmazható. A növény gyökeréből készült főzet fürdőben alkalmazva segít reumás, köszvényes és egyéb ízületi panaszok esetén is.
Dózsa-Kádár Dóra