

Az utóbbi másfél évtizedben sokat javultak a tüdődaganatos betegek gyógyulási esélyei. Ennek oka, hogy az új, hatékony daganatterápiás eljárásokkal már az előrehaladott stádiumban lévő betegek életét is egyre többször tudják megmenteni.
A tüdőrák világszerte a leggyakoribb daganatos megbetegedés. Magyarországon évente mintegy tízezer új esetet regisztrálnak, és a betegség közel nyolcezer áldozatot követel. A tüdőrákot sokszor túl későn, előrehaladott stádiumban fedezik fel, amikor már nem, vagy csak nagyon nehezen gyógyítható. Különösen a több évtizede dohányzók veszélyeztetettek, a tüdőrákos betegek 80 százaléka erős dohányos. Ezért a kockázati csoportba tartozóknak mindenképpen fontos lenne a rendszeres tüdőszűrés, amellyel a daganat már akkor diagnosztizálható, amikor még nincs áttét. Korai stádiumban a tüdőrák műtéttel vagy sugárterápiával teljesen meggyógyítható. A tüdőben talált elváltozások diagnosztikájában, a közeli és távoli áttétek kimutatásában, a malignitás, recidíva tisztázásában a teljestest PET-CT vizsgálatnak alapvető fontossága van.
hirdetés
Modern eljárások a daganatterápiában
A legeredményesebb gyógymódok egyike az úgynevezett célzott daganatterápiás eljárás, amely a hagyományosan alkalmazott kemo- és sugárterápiás kezelésekkel szemben – amennyiben a beteg daganata alkalmas a célzott kezelésre – úgy hat a daganatsejtekre, hogy a lehető legkisebb mértékben érinti az egészséges sejteket, szöveteket.
A módszer lényege, hogy a tüdődaganatból vett szövettani minta alapján megállapítható, a tüdőrákban van-e olyan molekuláris hiba vagy mutáns molekula, ami a daganat növekedéséért felelős. Az esetek 15 százalékában megtalálható ez a molekula, így a betegek kemoterápia helyett olyan tablettát kaphatnak, amely célzottan erre az egy, kórosan működő, sejtnövekedést közvetítő fehérjére hat.
A tüdőrák kezelésének másik ígéretes módszere az immunterápia. A tüdőráksejtek általában védekezni tudnak az ellen, hogy a szervezet saját immunrendszere kilökje őket. Ám az utóbbi öt-hat év fejlesztéseinek köszönhetően már léteznek olyan gyógyszerek, amelyek segítségével az immunrendszer felismeri a rákos daganatot, ez pedig a szervezet saját védekező rendszerét ösztönzi a kóros sejtburjánzás leállítására.
Szerdahelyi Krisztina