

A demencia, azaz a szellemi hanyatlás nem betegség, hanem gyűjtőfogalom, amely a memória kimutatható károsodását jelenti. A kutatók folyamatosan dolgoznak az okok feltárásán és az agy öregedési folyamatainak lassításán. Összeállításukban rövid ízelítőt adunk a legfrissebb tudományos eredményekből.
Alzheimer-kórban szenvedőkön is segíthet a mesterséges idegsejtekkel felszerelt szilíciumcsip
Mesterséges neuronokkal rendelkező szilíciumcsipet alkotott egy nemzetközi kutatócsoport. A Nature Communications című szaklapban ismertetett tanulmány szerint a csipbe ültetett mesterséges idegsejtek képesek arra, hogy a betegség vagy sérülés miatt károsodott idegsejtek helyett továbbítsák az elektromos jelet a megfelelő agyi területekre. A kutatók szerint az aprócska szerkezet a jövőben akár krónikus szívbetegségben vagy Alzheimer-kórban szenvedők tüneteinek enyhítésére, életminőségének javítására is alkalmas lehet.
hirdetés
Az egészséges életmód terjedésének szerepe lehet a demencia visszaszorulásában
Az átlagéletkor növekedésének ellenére Európában és az Egyesült Államokban is csökkenőben van a demencia előfordulási aránya. A Harvard School of Public Health munkatársai több mint 60 ezer ember adataira alapozzák állításukat: az elmúlt harminc évben a demencia kialakulásának esélye minden évtizedben 15 százalékkal csökkent. A szerzők azzal magyarázzák a jelenséget, hogy a férfiak körében jelentősen visszaesett a dohányosok aránya, azt pedig tudjuk, hogy a rendszeres cigarettázás a demencia esetében is kockázati tényező.
Agyi gyulladásos folyamatok célzott kezelése gátolhatja a memóriaromlást
A Kalifornia Egyetem kutatócsoportja a szellemi hanyatlás eddig kevéssé ismert mechanizmusát tárta fel az ún. vér–agy gát vizsgálatával. A speciális membránnak az a feladata, hogy elszigetelje az agyat a vértől. Mikroszkópos és MR felvételek szerint idősebb szervezetekben megnő a vér–agy gát áteresztőképessége, emiatt az agyban állandósulnak a gyulladásos folyamatok, ami memóriaromláshoz vezethet. A jelenség a 60 év felettiek felét érinti.
A kutatócsoport rátalált egy olyan, IPW-nek nevezett anyagra, ami a gyulladásos folyamatok megállításával „visszafiatalítja” az egyedeket. Ha a mechanizmus embereknél is ugyanúgy működik, mint az állatkísérletekben, akkor van remény arra, hogy a kognitív hanyatlás gyógyszeres kezeléssel visszafordítható lesz.
Szerdahelyi Krisztina