

Az immunrendszerünk támogatásában a gyógynövények is fontos szövetségeseinkké válnak. Cikkünkből kiderül, milyen módon tudnak hozzájárulni egészségünk megőrzéséhez.
Számos gyógynövény létezik a világban, és ezek jelentős része a hazai kínálatban is megtalálható. A gyógynövények sokirányú előnyös befolyást gyakorolhatnak a szervezet működésére. A gyógynövények védőmechanizmusának alapja, hogy az emberi szervezet immunrendszerét nagymértékben felerősítik, így maga a szervezet győzi le a betegségeket. Többféle módon hatnak: vannak közöttük antivirális hatásúak, immunrendszer-erősítők, általános erősítők és gyulladásgátlók.
A gyógynövényeknél felsorolt élettani hatások jórészt a hosszú távú népi felhasználás tapasztalatain alapulnak, amelyeket laboratóriumi és állatkísérletek támasztottak alá. Az emberi szervezetre gyakorolt hatásuk kétséget kizáró bizonyításához még további humán kísérletek szükségesek. Bármilyen sok kedvező hatása is van a gyógynövényeknek, azzal is mindenképp tisztában kell lennünk, hogy kiegészíthetik, de nem helyettesíthetik az orvosi ellátást és gyógyszeres kezelést.
Hogyan csoportosíthatjuk a gyógynövényeket?
Nézzük, melyik gyógynövény milyen csoportba sorolható be az előbb említettek közül!
Vírusgátló (antivirális) hatásúak
Körömvirág, zöld tea, indiai kurkumagyökér, bíbor kasvirág, fokhagyma, gyömbérgyökér, bodorrózsa, stb.
Immunrendszer-erősítők
Körömvirág, bíbor kasvirág, zöld tea, réti legyezőfű, ázsiai ginzeng, szibériai ginzeng (tajgagyökér), fényes pecsétviaszgomba, gyapjas tintagomba, rózsagyökér, kínai kúszómagnólia-termés, gyömbérgyökér, stb.
Általános erősítő, roboráló hatásúak
Homoktövis, csalánlevél, fényes pecsétviaszgomba, stb.
Gyulladásgátló hatásúak
Cickafarkfű, kamillavirág, réti legyezőfű, csalánlevél, orvosi zsálya levél, szurokfű, bazsalikom, stb.
Érdekes
Bizonyos növények a hatóanyagokat saját védelmükre állítják elő: így védekeznek a káros környezeti hatások, kórokozók és kártevők ellen.