

A férfiak körében a prosztatarák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés. Az Ausztráliából indult Movember kezdeményezés arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy a férfiak is törődjenek egészségükkel, mert az időben felismert daganat jó eséllyel gyógyítható.
Alegelterjedtebb férfibetegség minden évben több százezer halálesetet okoz világszerte, hazánkban pedig évente négyezer embert érint. A Movember mozgalomhoz csatlakozó férfiak novemberben félreteszik a borotvát, és megnövesztik bajszukat. A bajusz – a mellrák elleni kampány rózsaszín kitűzőjéhez hasonlóan – üzenetértékű: az erősebbik nem képviselőit kívánja megszólítani, hogy ne hanyagolják el egészségüket, és rendszeresen vegyenek részt szűrővizsgálatokon.
Ezek a tünetek figyelmeztetnek
Ötvenéves kor fölött a prosztatarák esélye egyre nő, egyes kutatások alapján a nyolcvanéves férfiak háromnegyede érintett lehet. Jó hír azonban, hogy a korán felismert betegség eredményesen kezelhető, a prosztatadaganattal diagnosztizált férfiaknak sokkal jobbak a túlélési esélyeik, mint például bizonyos szívbetegségek esetén. Ennek ellenére a dülmirigy daganata számos férfi haláláért felelős, különösen azért, mert a kezdeti időszakban nem jár együtt komolyabb problémákkal; fájdalmat, kellemetlenséget többnyire csak előrehaladottabb stádiumban okoz.
hirdetés
A férfiak többsége akkor szembesül a problémával, amikor a daganat már nyomni, irritálni kezdi a húgycsövet vagy a húgyhólyagot. Ekkor megváltoznak a vizeletürítési szokások: jellemző tünet a nehézkes ürítés, a gyakori vizelési inger, a vizeletürítést kísérő égő, csípő érzés vagy fájdalom, a vizeletcsepegés vagy az inkontinencia, illetve az az érzés, mintha nem lehetne teljesen kiüríteni a húgyhólyagot. Mivel a prosztata fontos szerepet játszik az egészséges szexuális funkciókban, megbetegedése a merevedési zavaroktól a fájdalmas ejakuláción át a libidó csökkenéséig szexuális – és ebből fakadóan önértékelési – problémákat is okozhat.
Szakemberek szerint a prosztatarák korai felismeréséhez kulcsfontosságú, hogy már az első tüneteknél orvoshoz forduljanak a férfiak. 45 év felett azonban tünetek nélkül is életet menthet a rendszeres, évenkénti urológiai szűrés.
Szerdahelyi Krisztina