

Balneoterápiának hívjuk azt, amikor gyógyvizes kúrával regenerálódik vagy gyógyul az ember. A termálvizekben gazdag helyekre sokan nemcsak betegként utaznak, hanem megelőző és egészségmegtartó céllal. Hazánk vizeinek gyógyító hatásait Európában is ismerik és elismerik.
A gyógyvizek kémiai és biológiai összetételük alapján fejtik ki jótékony hatásukat a különböző betegségek esetén: főként a mozgásszervi és nőgyógyászati megbetegedéseknél, meddőség esetén, sport- és más sérülések utókezelésekor, érszűkületek egyes formáinál, és idült bőrbetegségeknél. Ahogy beköszönt a nyirkosabb idő, jön a hideg, az ízületek jeleznek. A térd, a hát, a csípő mind-mind érzékenyen reagál, ha csökken a hőmérséklet. A reakció pedig nemcsak fájdalommal, hanem olykor mozgáskorlátozottsággal is jár. Szerencsére ezeknek a tüneteknek az enyhítésében is a segítségünkre lehet egy-egy gyógyfürdős nap. A forró víz már önmagában gyógyító erejű, de a gyógyvíz összetevői jelentősen mérsékelhetik a panaszokat. Szaunázással erősíthetjük az immunrendszerünket, megszabadulhatunk a felgyülemlett méreganyagoktól, így pedig hatékonyabban vehetjük fel a küzdelmet a hideg évszakban gyakrabban előforduló influenzaszerű megbetegedésekkel szemben.
Élmény és egészség
A fürdőzést kiegészítheti ivókúra, mely segítség lehet például emésztési zavarok, nőgyógyászati problémák, vesebetegségek esetén. Bizonyos gyógyvizek be is lélegezhetőek, például párásító készüléken keresztül, ezt asztmásoknak, krónikus légzőszervi betegségekben szenvedőknek szokták ajánlani.
Mielőtt fürdőterápián veszünk részt, mindenképpen konzultáljunk szakorvossal, aki nemcsak azt mondhatja meg, hogy milyen vizet érdemes választani, melyik fürdőt hasznos felkeresni, de abban is segíthet, hogy milyen egyéb kezelésekre, például masszázsra, súlyfürdőre vagy mozgásterápiára lehet szükségünk. A fürdőzésnél különösen körültekintőnek kell lennie a várandós, illetve szoptató kismamáknak. A termálvíz finoman hat a vegetatív idegrendszerre: oldja a feszültséget, csökkenti az idegességet, jótékonyan hat az álmatlanság ellen. A gyógyvizes helyeknek speciális mikroklímájuk van: a levegőben található negatív iontúlsúly miatt stresszoldó, pihentető hatásúak, így segítik a kikapcsolódást, ellazulást.
A gyógyfürdőzést célszerű reggelre vagy délelőttre időzíteni. Időtartama az orvosi előírás szerinti, de maximum
40-45 perc legyen (a meleg, a 36-38 C-nál nem melegebb víz is megterheli a szívet és a vérkeringést). Éhgyomorra, vagy éppen egy kiadós reggeli után ne menjünk a vízbe! A fürdőzést langyos vizű zuhanyozás, majd pihenés kövesse, utána jöhet a masszázs! A „túlzásba vitt” – 20 alkalomnál több, vagy az előírtnál hosszabb ideig tartó – fürdőzés után úgynevezett fürdőfáradtság jelentkezhet rossz közérzet, levertség, gyengeség, fáradtság és teljesítménycsökkenés formájában.
Magyarország különleges balneológiai adottságai révén rendkívül gazdag ásványvizekben és gyógyhatású termálvizekben. Izland, Japán, az Amerikai Egyesült Államok, Franciaország, Olaszország, Kína és Új-Zéland mellett nálunk vannak a legnagyobb hévízkészletek. Ráadásul hévizeink gyógyászati, balneológiai hatásait tekintve egyedülállóak a világon. Sehol máshol nem található ennyi különböző betegség kezelésére, illetve megelőzésére alkalmas kiváló minőségű termál- és gyógyvíz – írja a Wikipédia.
Dózsa-Kádár Dóra