

Illyés Gyula (1902-1983) írói pályája és életműve kivételes a magyar irodalomban: a XX. század legzűrzavarosabb évtizedeiben volt aktív, irodalmárként és közéleti szereplőként egyaránt. Hat évtizeden keresztül írt, szellemi frissességét és alkotóerejét mindvégig megőrizve. Ehhez élete nagyobb részében kitűnő egészség is társult, melyet maga is megbecsült és megőrzésére törekedett, ám túl magas kort ért meg ahhoz, hogy a betegségek elkerüljék.
llyés Gyula író, költő Józsefhegyi utca 9. alatti lakásán (1969) / Fortepan / Hunyady József
Idősödvén keserűen tapasztalta a test évről-évre való leromlását, az egyre sokasodó testi bajokat. Kháron ladikján vagy az öregedés tünetei (1969) című esszéregényét kifejezetten ennek a témának szentelte, nagyon pontosan és lélektanilag is hitelesen adva képet az öregedés testi és lelki folyamatairól.
Gyermekkorában a pusztai parasztgyerekek életét élte, kisebb-nagyobb sebesüléseket szerezve. Tízéves korában édesapja kovácsműhelyében vasszikra került a szemébe, emiatt a megyeszékhelyre, Szekszárdra vitték be kórházba, ami gyermekkorának meghatározó élménye volt: ekkor látott várost először, és egészen lenyűgözte ez az élmény. Kivételesen okos és élénk érdeklődésű gyerek volt, talán kissé túlérzékeny: a dicséretnek kevésbé hitt, mint amennyire megviselte őt a bántás vagy a kritika – ez később is jellemző volt rá.
Életmódja kifejezetten visszafogott volt, tudatosan óvta az egészségét: minden reggel tornázott vagy úszni járt a Lukács fürdőbe, évtizedeken keresztül. Mivel gyerekként már korán munkára fogták, a fizikai munka sem állt távol tőle, sőt megbecsülte: ünnepelt íróként is megfogta a kaszát tihanyi nyaralójuk kertjében, és elvégezte az egyéb megerőltető, ház körüli munkákat is. A bort szívesen megitta, de inkább csak társaságban, amúgy tartózkodott az alkoholtól. Ugyanígy a cigarettától is, bár fiatalon még szenvedélyes dohányos volt, de később önként szokott le, mert belátta, hogy árt az egészségének (ámbár élete végéig sóvárgott a nikotin után). Egy idő után a kávéról is lemondott és inkább erős teákat ivott helyette, hogy mindig alacsony vérnyomását kissé megemelje, ám utolsó éveiben krónikus nyombélfekélye miatt már a tea is tiltólistára került.
Fiatal, életerős férfiként, 1933-ban, amikor egy biztosítótársaság hivatalnokaként dolgozott, még verset is írt arról, hogy milyen áldás olykor-olykor egy kis nátha, mert így legálisan lehet pár napig távol maradni az unalmas hivatali munkától, pihenni és verset írni: „Ó édes betegség, ó áldott nyavalya, / egyetlen ürügyem / élni ahogy élni álmodtam valaha / csak a dalhoz híven” (Ó édes betegség, 1933). Később azonban megváltozott a hozzáállása, ahogy egyre súlyosabb és fájdalmasabb betegségek támadták meg.
Elsőként a nyombélfekély jelentkezett, a negyvenes években, ami komolyan megrémítette Illyést, hiszen apja gyomorrákban halt meg és attól tartott, hogy ő is hasonló sorsra jut: „két fájdalom közt megpihenve / ágyamban úgy ülök pihegve, (…)/ Törlöm az arcom: mennyi van még? / De megállnék már, de nyughatnék.” (Fájdalom, 1943) A halálfélelem ettől kezdve – negyven évre! – társául szegődött, bár a nyombélfekéllyel a költő lassan megtanult együtt élni, sőt házi gyógymódját is kitapasztalta és alkalmazta: ha a tünetek jelentkeztek, „tejdiétát” tartott.
A fekélyhez később idült vastagbél-gyulladás társult, majd állandó fejfájások, végül szívbetegség is megkeserítették életét. 1974 januárjában hirtelen erős hidegrázás jött rá, majd éles fájdalmat érzett a mellcsont közepe alatt: ez volt az első szívkoszorúér-görcse (angina pectoris), melyet aztán még több követett.
1975 februárjában infarktust kapott, mentővel vitték kórházba, még időben jutott segítséghez. Augusztusban Balatonfüreden lábadozott, a Szívkórházban. Az általános érelmeszesedés egyéb kellemetlen tünetekkel is járt: „Írás közben hirtelen elhomályosult a szemüvegem bal lencséjének az alsó fele. Levettem, hogy megtöröljem. De a szoba alsó fele s kitekintve a táj alsó fele homálylott egyre sötétebbre. Vagyis a bal szemgolyóm alsó fele sötétedett el…” (Naplójegyzetek, 1975; a továbbiakban a csak évszámokkal jelölt sorokat szintén a szerző naplóiból idézem).
A diagnózis szerint az időleges elsötétüléseket is érszűkületek okozták. Ezzel egy időben hallása is erősen megromlott – ne feledjük, már jócskán túl volt a hetvenen ekkor! 1980-ban szívbaja miatt pacemakert is kapott, ellenben a halláskárosodásra ajánlott „újabb, áramtöltésű hallásjavítót”, vagyis a hallókészüléket visszautasította.
hirdetés
S ha mindez nem volna elég, Illyés Gyulát időszakos depresszió is gyötörte: „Minden tett előtt először is nem az erőimet, hanem iszonyú erőfeszítéssel puszta magamat kell összeszednem, s a cselekvés idejére egyben tartanom.” (1968) Különösen a reggeli ébredésekhez volt szüksége nagy lelkierőre: „A reggeli órák egyre nehezebbek. Nem szeretek ébredni. Délutáni rövid alvásomból sem. Mielőtt fölébredek, már félálomban borzadva érzem, hogy föl is fogok ébredni s ez úgy megszorítja a szívemet, hogy valóban fölébredek teljesen, a teljes reménytelenségre. Mielőtt elalszom, már este is a fölébredés szörnyűségére gondolok. Bár örökre aludhatnék!?” (1968)
Az öngyilkosság gondolata időről-időre megkísértette, ahogy a depressziós tünetek erősödtek: „Aki tudja, mi a periodikus rohamában a dépressionnerveuse, tudja, mi a gyehenna a földön. Az, amelyhez képest üdv a puszta megsemmisülés. A fájdalom a szívben van. Nem testi fájdalom.” (1968) „Egyre gyakoribb beszédtárgy Flórával, hogy még épkézláb testtel-lélekkel, saját akaratunkból, egyszerre lépjünk ki az életből.”(1974) Alighanem feleségének, a pszichológus és gyógypedagógus végzettségű Kozmutza Flórának köszönhette, hogy e tragikus megoldásra végül sosem került sor: Flóra mindvégig testi-lelki társa, ápolója, „édes csitítója” volt, harmonikus kapcsolatuk valódi megtartó erő volt a költő számára.
A különféle bajok ellen igyekezett – a maga módján – küzdeni, de ahogy múltak az évek, ez a harc egyre egyenlőtlenebbé vált: „Esetem bonyolult. Egyszerre három-, négy-, sőt ötféle baj ostromolja határaimat. És valamennyi más-más védekezést kíván. A kiújult gyomorfekély gyógymódja az egész napi fekvés, lehetőleg hanyatt; a depresszióé a minél több mozgás, lehetőleg szabadban.” (1973) Illúziói nem voltak, egyik versében már korábban leírta, hogy „az ősbaj az öregség (…) lassúbb-gyorsabb agonizálás / minden élet ötven után” (Menedék, 1956), majd egy egész kötetet szentelt az öregedés témájának.
A Kháron ladikján (1969) filozofikus esszéregény, amely bölcs derűvel tanít az öregedés elfogadására. Szerzője szerint az öregedést azok tudják a legjobban elviselni, akik „szellemük könnyed gimnasztikájával, a mosolyösztön rendszeres gondozásával frissítik a petyhülő testi-lelki izomzatot.” Illyés szerint az öregedésnek nincs ellenszere, de könnyebben elviselhető értelmes tevékenységgel, a szellem munkában tartásával, öniróniával és derűs hozzáállással.
Illyés Gyula halálát végül prosztatarák okozta, amelyet még 1972-ben diagnosztizáltak. Nem volt műthető, ezért orvosai a sugárterápiát sem javasolták, gyógyszeres kezeléssel tartották karban 11 éven át. 1983 februárjában vizeletpangás és vesemedence-gyulladás miatt bekerült a János kórház urológiai osztályára, ahol napról napra romlott az állapota. Vért hányt, ami újabb kivizsgálásokat vont maga után: végzetes gyomorfekélyt állapítottak meg. Felesége és felnőtt lánya, Illyés Mária haza akarták vinni a költőt, de ő akkor már lemondott az életről. Lánya, visszaemlékezése szerint, minden nap főzött neki és meleg ételt vitt be a kórházba, de édesapja már enni sem akart. „Lefelé megy minden, nem tudok segíteni. (…) Nem akarok enni, nem akarok élni.” – mondta Flórának március 16-án. Egy hónap múlva, 1983. április 15-én hunyt el, sok szenvedés után.
Dávid Andrea
irodalomtörténész