• 2025. április 26., szombat

Nem változom, csak fejlődöm


2020.07.17

Tóth Auguszta Jászai Mari-díjas színésznő, érdemes művész, két gyermek édesanyja. Az 1990-es években a Kisváros című sorozat hozta meg számára az országos ismertséget, de jellegzetes, összetéveszthetetlen hangját több külföldi sztár szinkronjaként is hallhatjuk. A Nemzeti Színház tagja, 19 szerepben tündököl. Játszik többek között Az ember tragédiájában, a Rocco és fivéreiben, a Macskajátékban, a Csíksomlyói passióban. Mezei Máriáról szóló önálló estje, a Hoztam valamit a hegyekből évek óta telt házzal megy.


Tóth Auguszta férjével, Pécskövi Tiborral


Biztosan  nem zavarlak most?

- Nem, éppen főzök, kihangosítottalak.

Akkor legyen az az első kérdés, hogy mit főzöl.

- Csirkemell csíkok lesznek rizzsel, van még hideg málnaleves, készítek zöld salátát és sütök majd halat, azt most előkészítem.

hirdetés

Jól hangzik. Nálatok eszerint a gyerekek csak egészségeset esznek?

- Én úgy hiszem, inkább arra tanítottam meg őket, hogy mértékletesek és igényesek legyenek az étkezésükben. Ha csipszet kívánnak, nem tiltom, de nem javaslom, hogy tonnánnyit egyenek és sokszor. De nem is akarnak. Mi mindannyian szeretjük az új dolgokat is, szívesen veszik, ha  kipróbálok új ízeket, vitamindús, egészséges ételeket. Ha lisztet használok, akkor az lehetőség szerint például rizsliszt. De persze szeretjük a hasunkat, mi is eszünk néha nehezebb dolgokat, de nem ez a jellemző. Én imádok futni, sokféle sportot űzök, a férjemmel együtt az egészséges életmódot nemcsak elmeséljük, de mutatjuk is a gyerekeknek. A mozgás nagyon fontos, nekik is a mozgás adja meg a komfort érzetet.

Tóth Auguszta élete első triatlon versenyén, ahol ő 21 kilométert futott, férje pedig 90 kilométer kerékpározott. A csapat harmadik tagja, Benedek Tibor 4 kilométert úszott

- Rengeteg szereped van, és párhuzamosan sok darabban játszol. Hogy bírod ezt memóriával és fizikailag?

- Először is nagyon szerencsés vagyok, hogy sokféle karakter bőrébe bújhatok és hogy a színházamnak fontos vagyok.  Az igazgatónk, Vidnyánszky Attila időről időre úgy váltogatja a repertoárt, hogy bizonyos darabokat átmenetileg pihentet, aztán újra előveszi őket. Ilyenkor jönnek a felújító próbák, és akkor derül ki , mennyit felejtettünk. Folyamatosan karbantartom magam, ahogy már mondtam, a sport elengedhetetlenül fontos. Fizikailag is kihívás, amikor az ember olyan óriás produkciókban van színpadon, mint a Tragédia, amit négy órán át játszunk. Folyton tanulok és sokat olvasok.

- Milyen rendező Vidnyánszky? Milyen vele dolgozni?

- Nagyon jó. Érzékeny, végtelenül intelligens ember, tűpontosan felkészült, de a próbafolyamatban várja az ötleteinket. A munka során nyugalmat teremt, erre olyan volumenű előadásoknál, mint amilyenek ma repertoáron vannak, szükség is van. Szereti és tiszteli, becsüli a színészeit, és jókedvű. Nem hozza be a próbákra sem a hétköznapi problémákat, sem azt, ami a közéletben zajlik körülöttünk.

- A Mezei Mária estedre még ennyi idő után sem lehet könnyen jegyet kapni. Sokan mondják, hogy minden apró mozdulatod is egy az egyben a nagy színésznőt idézi. Jó lenne ezt filmen is megörökíteni. Nem gondoltál még erre?

- Igen, valóban érdemes lenne filmet csinálni Mezei életéből. De ez nemcsak elhatározás kérdése, a filmezés valahogy most elkerül, de bízom abban, hogy ez nem marad így. A Mezei-estemre készülve, az ő életét tanulmányozva sok mindent megtudtam róla: honnan indult és hová érkezett jelleme fejlődése által- Amit ő akart és magáévá tett, az többek között a türelem, a bölcsesség, a higgadtság és az elfogadás erénye. Vele együtt  például én is azt vallom, hogy az ember, jelen esetben én, alapjaimban nem változom, hanem az általam önként vállalt, belső indítatástól vezérelve, az önismeret útját járva, az idő előre haladtával egyre több mindent tudok, tanulok meg önmagamról, felismerve és megismerve önnön hibáimat” és erényeimet”, mindezekből tanulva, az előbbieket féken tartva, esetleg feledve, az utóbbiakat erősítve, képessé válok fejlődni a kívülállók szemében úgy tűnik, változni. Vallomástöredékek című könyvének mottója fejezi ki ezt az érzést legjobban, és az így szól: „Egy nótát tanultam, mindig azt daloltam, talán az időben szebben kicifráztam”.

Auguszta férjével a Szigeten

- Mi a következő feladat?

- A karantén alatt már próbáltuk  Márai Sándor művét, A kassai polgárokat. Persze mindenféle óvintézkedéssel: maszkot viseltünk, csak néhány szereplőt hívtak be egy-egy napra, tartottuk a távolságot. Most pihenő időszakom van, de augusztus 3-tól folytatjuk a próbákat, mert augusztus 16-án a Gyulai Várszínházban mutatjuk be a darabot.

- 2017-ben jelent meg az Érzések című lemezed, amelynek dalai spontán érzésekről, az élet örömeiről, bánatairól szólnak, mindegyik szövegét magad írtad. Azt csiripelik a verebek, hogy készül egy újabb lemez.

- Lényegében kész van. Megvannak a dalok, a szövegeket megírtam, és nagyon várom már a próbákat a zenekarunkkal. Pintér Tibor dzsessz-zenész barátommal készítettük ezt is, mint az előzőt. Most úgy határoztam, hogy a lemez megjelenése előtt már egy-egy dalt be fogok mutatni, így csinálunk kedvet a lemezhez, mire elérkezünk a lemezbemutató koncertig.

Vincze Kinga


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Kálid Artúr: A jó szinkronhang hozzáadott értéke egy filmnek Gyógyhír Magazin

Pikali Gerda: Nem én énekelek, hanem a szerep Gyógyhír Magazin

Gyöngyössy Katalin: A csillogást a színpad adta Gyógyhír Magazin

Mészáros Károly: Talán mi vagyunk Isten álma Gyógyhír Magazin

Kecskés Karina: „Nincs idő tévutakra” Gyógyhír Magazin

Pásztor Erzsi 88 – az örök fiatal Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája