

Ráncok, szeplők, májfoltok: a túlzásba vitt napozás többféle elváltozást is okozhat a bőrön. A kisebb, és sokszor átmeneti esztétikai problémák mellett súlyosabb tünetek is megjelenhetnek, érdemes tehát figyelni a megelőzésre, a megfelelő fényvédelemre!
Azt gondoljuk, ma már a legtöbben pontosan tudják, milyen fontos szabályai vannak a napozásnak. Sokan azonban még nem elégszer, vagy nem megfelelően használják a különböző napvédő készítményeket, és arról az alapszabályról is megfeledkeznek, hogy délidőben nem szabad strandolni. Ha a nyári napsütéses órákban huzamosabb ideig a szabadban vagyunk, számolnunk kell a napégés következményeivel.
Napégés után jöjjön a hűtés!
Bőrünk kétféleképpen reagálhat a napfényre: lehet akut (azonnali), ilyen a napégés, illetve lehet krónikus, amely évek, évtizedek után jelentkezhet a bőr elöregedését, ráncosodását okozva. Megkülönböztetünk enyhe, némi bőrpírral járó, valamint közepes, apró hólyagok formájában jelentkező leégést. Súlyos leégéskor a bőr sötétpirossá, lilássá válik, a fájdalmas tüneteket pedig hidegrázás és láz is súlyosbítja.
Dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász tanácsa szerint a napégés után a legfontosabb a bőr szöveteinek hűtése, amivel a hólyagok kialakulása megelőzhető. Erre hűsítő tusolás, hideg vizes borogatás, hűsítő zselék alkalmazása a legjobb. A gyógyszertárakban, drogériákban is vásárolható, erre a célra kifejlesztett gyulladáscsökkentő készítmények hidratálják a bőrt, segítik a hólyagok alatt a bőr regenerációját. A leégett bőrterületet nem javasolt zsíros vagy olajos krémekkel, testápolókkal bekenni közvetlenül napozás után, ezek a szerek ugyanis eltömítik a pórusokat. A napégés meggyógyul, de egészségkárosító hatása hosszútávon is megmutatkozhat.
hirdetés
Élettani hatások
A napfény UVA- és UVB-sugarai egyaránt befolyásolják a bőr kinézetét. Ha túlzásba visszük a napozást, a bőr hamarabb ráncosodhat, öregségi foltok is megjelenhetnek. A napégés rövid és hosszú távú káros hatásai ellen úgy védekezhetünk, ha 11 és 15 óra között, amikor a legerősebb az UV-sugárzás, nem tartózkodunk a napon. Használjunk magasabb, 30-as vagy 50-es faktorszámú napvédő krémet, és figyeljünk a legalább félórás hatóidőre.
Fény okozta bőrbetegségek
Csalánkiütés: Felnőttek ritka betegsége, a napozás megkezdése után pár perccel kialakul. Viszketés, a bőr kipirosodása, majd csalánkiütések (a bőrfelszínből kiemelkedő rózsaszínű foltok) jelentkeznek.
Napallergia: A leggyakoribb fénybetegség, a lakosság egyötödét érinti, nőknél gyakoribb. A napozás után órákkal, napokkal jelentkeznek a tünetek: szabálytalan vörös foltok, viszketés, pörkök; leginkább az arcon, nyakon, illetve a karon. Pár nap alatt spontán is gyógyul.
Ekcéma: Toxikus vagy allergiás alapon fellépő bőrgyulladás. Olyan anyag kerül a bőrre vagy a szervezetbe, amely napfény hatására elbomlik és irritálja a bőrt, vagy allergiás reakciót vált ki rajta. A toxikus elvileg bárkin kialakulhat, míg az allergiás csak előzőleg érzékennyé vált embereken.
Meglévő bőrbetegségek: Fontos tudni, hogy a napozás súlyosbíthatja a már meglevő bőrbetegségeket. Ilyen bőrbetegség például a herpesz, a pikkelysömör, illetve egyes autoimmun betegségek.
Dózsa-Kádár Dóra