• 2025. április 26., szombat

Mit tegyünk tavasszal lábunk egészségéért?


2020.03.08

A téli nedves, hideg idő, a zárt lábbelik használata fokozottan igénybe veszi lábfejünket. Mielőtt a melegebb időnek köszönhetően előkerülnek a nyitott cipők, saruk és szandálok, lábunk külön törődést, fokozottabb ápolást igényel.



A hűvös hónapokban csizmába, rosszul levegőző cipőkbe bújtatjuk lábunkat, hogy elkerüljük a megfázást. Ennek következtében körömbetegségek, bőrkeményedések, tyúkszemek is kialakulhatnak. Annál is inkább, mert ilyenkor lábunk nincs szem előtt, így ápolása, vagy a pedikűrös felkeresése is ritkábban jut eszünkbe. Ám nemcsak a szakember segíthet, sok házi módszert is alkalmazhatunk a láb egészségének és szépségének megőrzéséhez.

Higiénia – mint mindig
Nem csupán tavasszal, hanem egész évben fontos törődnünk a láb higiéniájával. Naponta mossuk meg lábunkat szappannal és meleg vízzel; használjunk ehhez szivacsot vagy kefét. A művelet után alaposan szárítsuk meg lábunkat, különösen pedig a lábujjak közét. Erre azért van szükség, mert a lábgombásodás általában ezen a területen kezdődik. A szárításra tartsunk külön törölközőt, amit rendszeres időközönként 60 °C-on kimosunk. Használjunk izzadásgátló készítményeket, ha hajlamosak vagyunk az izzadásra. Meleg időben érdemes lehet naponta többször is lábat mosni, ahogy sportolást vagy más erős igénybevételt követően is.

A lábnak is hidratáltnak kell lennie 
A szakemberek szerint sok probléma okozója, ha a láb nem kellőképpen hidratált. A hidratálásra teljes mértékben megfelelnek a testápoló krémek, de léteznek külön a láb ápolására kifejlesztett termékek is. Érzékeny bőrűeknek célszerű a műveletet beiktatniuk a napi rutinjukba: zuhanyozás után használjunk intenzív hidratáló krémet, és masszírozzuk be alaposan a bőrünkbe. Ehhez hüvelykujjunkat körkörösen mozgatva először dörzsöljük végig a lábboltozatot, majd a lábfej felső részét is. Mindkét lábfejre fordítsunk 5-10 percet.

Trükkök bőrkeményedés ellen
Tavasszal sokaknak okoz gondot a sarkon, talpon kialakuló bőrkeményedés. Ezeket otthon is tudjuk orvosolnia a drogériákban, gyógyszertárakban és nagyobb üzletekben beszerezhető, kifejezetten erre a célra kifejlesztett lábápoló készítményekkel (ilyenek a puhítókrémek, a lábfürdő vagy a talpradír stb.), valamint igazolt hatású gyógynövényekkel. Vegyünk rendszeresen lábfürdőt: ez nyugtatóan hat a túlzottan igénybe vett lábakra, felfrissíti őket, élénkíti a vérkeringést, és csökkenti esetleges duzzadtságukat. A fürdőhöz készítsünk jólesően meleg vizet, amelyhez pár cseppnyi gyógynövényolajat is adhatunk. Megfelel erre a célra többek között a rozmaring-, árnika- vagy mentololaj is.

Amikor szakemberre van szükség, és amikor nem
A fürdőt követően a felpuhult körmöket is könnyebb levágni, ám a benőtt, esetleg gyulladt körmök szakszerű kezelését bízzuk pedikűrösre. A puhítókrémek lágyítják a bőrt, így segítenek megelőzni a bőrkeményedés kialakulását. A lábradír a talpon, sarkon esetlegesen már kialakult keményedések eltávolításához hasznos. Ezeket a készítményeket lábfürdő után célszerű alkalmazni.

A megkeményedett bőrfelülettől, pontosabban a rajta kialakult szarurétegtől reszelővel vagy habkővel a legegyszerűbb megszabadulni. Szintén bevált praktika, hogy éjszakára faggyúval (marha vagy szarvas) kenjük be az érintett felületet. Így reggelre a szaruréteg teljesen felpuhul, ezért egyszerűen eltávolítható.

Papp György


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Miért egészséges naponta enni 1 tojást? Gyógyhír Magazin

A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája