• 2025. április 26., szombat

Kezelje természetesen!


2020.02.06

Ott is fáj, ahol nem is tudta, hogy izma van? Akkor jó úton halad. Vagy mégsem? De miről is beszélünk valójában, amikor izomlázat emlegetünk és az érzést, hogy keserves kimászni az ágyból, vagy esetleg óvatlanul tüsszenteni egyet?



Még az is pontosan tudja, mit érez az ember izomlázkor, aki ezer éve nem edzett, vagy éppen nem végzett nehéz fizikai munkát. Jól emlékszik az érzésre, és persze a büszkeségre is, hiszen az izomláz a kőkemény munka eredménye. De vajon tényleg így van? Hogyan tudjuk enyhíteni, netán megelőzni a kellemetlen következményeket?
 
Túlerőltette magát? Vagy megsérült? 
Több száz izom van a testünkben, és szinte mindegyik tud fájni. Az izomláz találó elnevezés, de az ártalmatlan fájdalomnak nincs köze a lázhoz. Hátterében gyulladás áll, és az izomzatot ért szokatlan megterhelés után alakul ki. Oka a relatív oxigénhiány miatt keletkező tejsav, illetve az ilyenkor keletkező mikro szakadások. Ez a jelenség néhány napon belül magától megszűnik, enyhíteni recept nélkül kapható sportkrémekkel, fájdalomcsillapító tapaszokkal, masszázzsal, szaunával és hideg-meleg váltott zuhannyal lehet. 
 
Így előzzük meg az izomlázat!
Ha kezdők vagyunk, akkor a következőkre figyeljünk!
 Fokozatos terhelés, a hirtelen túl nagy intenzitásemelés elkerülése 
 Megfelelő bemelegítés. Ha izmaink kellőképpen bemelegszenek, sokkal kevesebb esélyt adunk a kisebb-nagyobb sérüléseknek.
 Nyújtsunk alaposan! A keletkezett tejsav sokkal gyorsabban távozik a szövetek közül, elősegítjük a regenerációt, és csökkentjük a későbbi sérülések veszélyét, ha alaposan, 10-15 percen át nyújtjuk izmainkat edzés után, miután a pulzusunk nagyjából visszaállt nyugalmi állapotra. 
 Érdemes figyelni a megfelelő folyadékbevitelre, a magnézium és kalcium pótlására.
 Tartsunk pihenőnapokat, később jobban fogjuk bírni a kicsit keményebb edzéseket is.
 
Az izomláz, bár a legártalmatlanabb fájdalmak egyike, mégis kellemetlen, olykor több napon keresztül is elhúzódó panaszokat okozhat. A melegvizes borogatás javítja a vérkeringést, és a pihentetés is segíti a regenerációt. A különféle lazítókrémek bedörzsölés útján enyhítik a panaszokat, ezek összetevői között találhatjuk ugyanis a gyulladáscsökkentő és hűsítő hatású mentolt, mentaolajat, illetve a görcsoldó rozmaring-, levendula- és zsályaolajat. 
 
Vigyázz, kész, rajt! Téli sportok
A téli sportok növelik az álló- és ellenálló-képességet, gyorsítják a vérkeringést, csökkentik a stresszt, fokozzák az életerőt. Ha kinn tombolnak a mínuszok, válasszon a sokféle szabadtéri sport közül! Szakértők szerint az állóképesség fejlesztésére a sífutás az egyik legjobb sport. Snowboardozásnál a vádli izmai, a hátsó combizmok és négyfejű izom irányítják magát a snowboardot, míg a boka és a láb izmai az iránytartásért, a hasi izmok pedig az egyensúlyért felelősek. Kellemes kikapcsolódás a szánkózás, a jégkorong és korcsolya is, utóbbi a fitnesz minden elemét magába foglalja. Fejleszti az egyensúlyt, a rugalmasságot, a gyorsaságot és a mozgékonyságot, erősíti a lábakat.
 
Dózsa-Kádár Dóra 

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Ezt a 7 fájdalomtípust komolyan kell venni Gyógyhír Magazin

Bélbetüremkedés - ultrahanggal jól látható a probléma Gyógyhír Magazin

Mikortól beszélhetünk krónikus fájdalom szindrómáról? Gyógyhír Magazin

Nem a hideg okozza a befagyott váll Gyógyhír Magazin

A stressz fokozott fájdalomérzéshez vezethet Gyógyhír Magazin

Köszvénynél az étkezés és az orvosi kezelés is fontos Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája