

A fiatalabbaknál többnyire a sportsérülések okoznak ízületi fájdalmat, míg az idősebbeknél leggyakrabban az ízületek gyulladása, kopása, valamint a reuma. Egyelőre nem ismerjük a jelenség okát, de tény, hogy az ilyen jellegű fájdalmak hűvösebb időben fokozódnak.
Bár reumás betegségek nemtől, társadalmi helyzettől, lakóhelytől, éghajlattól, kortól függetlenül – akár gyerekeknél is – jelentkezhetnek, ez a mintegy 200 elváltozást magában foglaló, világszerte nagyjából minden 7. embert érintő betegségcsoport jellemzően az idősebbek körében alakul ki. Amikor beköszönt a hideg idő, sokak ízületi fájdalmai fokozódnak, jellemzően a derék, a nyak, a hát környékén. Ahogy említettük, a jelenség pontos oka nem ismert. Ugyanakkor az egyik lehetséges magyarázat szerint az esős, hűvös időben megnövekvő páratartalom miatt esik a légköri nyomás, ami a testünkre nehezedik. Épp ezért a szövetek kissé megduzzadhatnak, így irritálhatják a problémás ízületeket.
Amit a fájdalom ellen tehetünk
Védekezésként nemcsak ősszel-télen, hanem általában is fontos, hogy a páciensek rendszeresen mozogjanak, hiszen ennek hatására keletkezik a porcokat tápláló úgynevezett ízületi nedv. Érdemes olyan sportot választani, ami csak kevéssé veszi igénybe a mozgásszerveket. Ilyen mozgásforma például a séta, a jóga, illetve az úszás. Utóbbi külön előnye, hogy a vízben jóval kisebb súly terheli az ízületeket. Hasznos lehet a szakember által személyre szabottan összeállított gyógytorna is, ami az inaknak, izmoknak, ízületeknek segít a regenerálódásban.
Figyelem: nő az izomhúzódás veszélye
A hűvös hónapok azoknak az egészséges embereknek is kihívást jelentenek, akik rendszeresen mozognak, hideg időben ugyanis jóval nagyobb az esély az egyik leggyakoribb sportsérülés, az izomhúzódás elszenvedésére. Ez a probléma legtöbbször a lábszárat, felkart, hátat, combot, illetve a hasizmokat érinti. A jelek minden alkalommal azonosak: az érintett területen jéghideg érzés tapasztalható, majd az izom váratlanul megkeményedik, ha pedig megnyomjuk, éles fájdalmat érzünk. A tünetek észlelésekor a sportolást rögtön abba kell hagyni, mert az érintett izmok túlerőltetése még súlyosabb sérülés, az izomszakadás rizikójával jár.
A bemelegítést komolyan kell venni!
A baj megelőzéséhez legjobb sportolás előtt komolyan venni a bemelegítést, és elegendő időt szánni a nyújtó gyakorlatokra. A testmozgást követően pedig nem szabad lespórolni levezetésként a lazítást és a nyújtást, és az izmokat pihentető forró zuhany vagy fürdő is jó ötlet lehet.
Végül mindkét érintett csoport esetében léteznek olyan speciálisan kifejlesztett készítmények, amelyek kifejezetten a hideg okozta bajok megelőzésére alkalmasak. A nekünk megfelelő termék kiválasztásához minden esetben kérjük szakember (kezelőorvos vagy gyógyszerész) tanácsát!
Pap György